Czterdziesta, jubileuszowa Łemkowska Watra na Obczyźnie ze względów epidemicznych odbyła się wczoraj w okrojonym programie. Impreza była zamknięta, dlatego wstęp możliwy był tylko dla gości z indywidualnymi zaproszeniami. Poniżej prezentujemy zdjęcia z tego wydarzenia.

"40 Łemkowską Watrę na Obczyźnie" w Michałowie zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wsparciu Powiatu Polkowickiego, Gminy Polkowice, Miasta i Gminy Chocianów oraz Fundacji KGHM Polska Miedź.

W programie Watry oprócz otwarcia wystawy poświęconej czterdziestu ogniskom i Watrom w Michałowie, było także położenie kwiatów pod pomnikiem Akcji Wisła, otwarcie i rozpalenie Watry i wręczenie dyplomów dla jej dotychczasowych organizatorów, koncert Zespół Pieśni i Tańca "Łastiwoczka" i grupy dziecięcej "Łastiwczata" z Przemkowa, wręczenie Nagrody im. Nikifora za rok 2020, koncert grupy "Sekcja", opowiadania poświęcone historii czterdziestu ognisk i Watr w Michałowie, konkurs wiedzy o historii michałowskich ognisk i Watr, spotkanie z inicjatorem michałowskich ognisk i Watr, konkurs poświęcony historii, językowi i kulturze Łemków/Ruśinów, a także koncerty zespołów: "Roztoka", "Kyczera", "Fajna Ferajna" i "Trojanda".
[KN]