Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski oraz szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik przed momentem na wspólnej konferencji prasowej podali oficjalne wyniki matur, które w tym roku, ze względu na epidemię COVID-19 odbyły się ponad miesiąc później niż zwykle.

Abiturienci szkół średnich zdawali w tym roku dopiero w czerwcu, w specjalnym reżimie sanitarnym oraz bez części ustnej. Jak im poszło? Gorzej niż w ubiegłym roku. Okazuje się bowiem, że spośród blisko 260 tysięcy maturzystów, egzamin dojrzałości zdało zaledwie 74% przystępujących. To aż o 6% mniej niż w roku ubiegłym. Około 45 tysięcy maturzystów będzie mogło powtórzyć ten egzamin, ponieważ nie zdali go tylko z jednego przedmiotu (matematyka, język polski lub język obcy). Podejście do poprawek już na początku września.

Najlepiej maturzyści poradzili sobie z języka polskiego. Umiejętnością posługiwania się językiem ojczystym może poszczycić się aż 92% maturzystów. Trochę gorzej poszło tym, którzy jako język obcy wybrali język angielski, a tradycyjnie najgorzej poszła matura z matematyki. Ten ostatni egzamin oblało ponad 20% zdających.

Uczniowie mogli poznać swoje wyniki już wcześniej, bowiem okręgowe komisje egzaminacyjne udostępniły je w Internecie przed godziną 10:00. Aby jednak poznać te wyniki przed odbiorem świadectwa dojrzałości należy znać swój login i hasło do systemu OKE. W Powiecie Polkowickim egzamin maturalny zdawało łącznie 184 uczniów, z czego skutecznie tylko 108 maturzystów poradziło sobie z egzaminem dojrzałości. Oznacza to, że w naszym powiecie zaledwie niespełna 58,7% przystępujących do egzaminu poradziło sobie z nim.
[KN]