Z okazji Dnia Sybiraka w szkołach podstawowych w Szklarach Dolnych, Parchowie i Trzebnicach odbył się cykl prelekcji historycznych, połączonych z pokazami multimedialnymi na temat wydarzeń związanych z 81. rocznicą agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku.

Kontekst historyczny tamtych wydarzeń, przebieg działań zbrojnych oraz skutki "czwartego rozbioru Polski" zaprezentował uczniom szkół podstawowych naszej gminy Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szklarach Dolnych Jacek Nowicki.

- Włączanie polskiej tradycji narodowej w proces nowoczesnej edukacji, na miarę XXI wieku, jest naszym obowiązkiem, zarówno wobec dziedzictwa narodowych bohaterów, jak również wobec konieczności kształcenia i wychowywania najmłodszych obywateli naszej gminy - uważa Jacek Nowicki. - Jest to element realizowanej strategii edukacyjnej Pana Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego - dodaje dyrektor podstawówki ze Szklar Dolnych.
Więcej o tle wydarzeń historycznych związanych z Dniem Sybiraka oraz agresją Związku Radzieckiego na Polskę pisaliśmy także 17 września w naszej Kartce z kalendarza.
[KN]