Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w związku z przyrostem zarażonych wirusem SARS-CoV-9 (tzw. trzecią falą) szpitale tymczasowe zostaną uruchomione w dziewięciu województwach. Jeden z nich także we Wrocławiu. Zgodnie z decyzją Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego placówka swoją działalność rozpocznie już jutro, 9 marca.

Szpital tymczasowy dla pacjentów z Dolnego Śląska powstał w Centrum Konferencyjnym przy ul. Rakietowej we Wrocławiu. Pierwsza część hali gotowa była już na początku grudnia. Docelowo placówka dysponować będzie 400 miejscami i 50 respiratorami.

- W pierwszym etapie w szpitalu tymczasowym uruchomionych zostanie 95 łóżek. Szpital funkcjonować będzie w systemie modułowym, dlatego też w razie potrzeby jego działalność rozszerzona zostanie o kolejne miejsca - mówi Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski.
Początkowo opiekę nad chorymi sprawował będzie personel medyczny oddelegowany z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, który ma już doświadczenie w leczeniu pacjentów z COVID-19 i sprawuje patronat medyczny nad nową placówką. USK dysponuje także listą osób, które zgłosiły się w ramach pierwszej rekrutacji personelu do pracy w szpitalu tymczasowym.

- Bardzo chętnie skorzystamy z ich wsparcia, natomiast jeśli ktoś jeszcze chciałby nawiązać z nami współpracę, prosimy o kontakt, bo na chwilę obecną nikt niestety nie wie, jaką skalę osiągnie epidemia w najbliższych tygodniach - mówi dr Piotr Pobrotyn.
Docelowo w województwie dolnośląskim funkcjonować mają trzy szpitale tymczasowe: pierwszy we Wrocławiu, a kolejne w Legnicy i Wałbrzychu.
[KN]