Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne w województwie dolnośląskim nie będą już wysyłać codziennych raportów o liczbie zarażonych. Sprawdzamy za to jakie dokładnie zmiany czekają nas od najbliższej soboty.

Dziś otrzymaliśmy informację z PSSE Polkowice, że w związku z decyzją Wojewody Dolnośląskiego zaprzestaje ona raportować do mediów i Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego o sytuacji związanej z koronawirusem na terenie powiatu. Oznacza to, że nasza seria koronaraportów dobiega końca. 

Postanowiliśmy natomiast dokładnie przeanalizować zmiany jakie czekają nas od soboty, 28 listopada. Premier RP Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej w ubiegłą sobotę, że placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym, szkoły pozostaną zamknięte do 24 grudnia, a ferie odbędą się na zasadach innych niż zwykle. Jak zauważył szef rządu "sytuacja nadal jest bardzo poważna".

- Od kilku dni obserwujemy stabilizację liczby zakażeń, ale wirus cały czas zbiera śmiertelne żniwo - mówił premier. - Wiele naszych przewidywań było błędnych, wiele analiz i prognoz nie sprawdziło się - przyznał Morawiecki.
Przedstawiony plan walki z pandemią szczegółowo określą projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To warianty obostrzeń, które będą stosowane w zależności od rozwoju sytuacji. Dotyczą one:
• tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12),
• etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy: czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12, zależnie od sytuacji epidemicznej),
• kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

Od 28 listopada zostanie przywrócona możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych, ale w ścisłym reżimie sanitarnym (czyli maksymalnie 1 osoba na 15 mkw. oraz nakaz zakrywania ust i nosa).

- Dokonujemy analizy, która ma objąć zarówno nasze zdrowie, uratowanie jak najwięcej istnień ludzkich, ale również uratowanie milionów miejsc pracy - podkreślił Morawiecki. - Warunkiem jest utrzymanie dyscypliny każdej placówki, każdego sklepu, każdej galerii handlowej, każdego sklepu meblowego, jeżeli będzie inaczej, te sklepy będą zamykane - zapowiedział prezes Rady Ministrów.
Premier poinformowała też o tym, że branże fitness, gastronomiczna i kulturalna pozostaną zamknięte do 27 grudnia.

- Idziemy za radą naszych epidemiologów i zdecydowaliśmy się je pozostawić zamknięte również w okresie przedświątecznym, do 27 grudnia. Przed świętami poinformujemy te placówki, co dalej – wyjaśnił szef rządu.
Zdecydowano również, że uczniowie nie wrócą do szkół przed 24 grudnia. Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 roku i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe.

Jak dodał szef rządu "przed nami okres świąt Bożego Narodzenia i to moment, w którym rodziny się spotykają i dlatego szczególnie chcę zaapelować już dzisiaj, aby to były spotkania w gronie małych rodzin, tych, z którymi mieszkamy; żeby nie przemieszczać się pomiędzy miastami, bo od naszej dyscypliny będzie zależało to, jak ostre będą musiały być restrykcje potem”.
[KN]