Za nami dwudniowe uroczystości upamiętniające odzyskanie niepodległości przez Polskę. W tych dnia mieszkańcy miasta i gminy Chocianów wzięli udział w licznych uroczystościach i wydarzeniach, które pozwoliły mieszkańcom aktywnie spędzić czas, jak również w zadumie oddać hołd walczącym o niepodległą Polskę. Uroczystości odbyły się pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Chocianów Tomasza Kulczyńskiego.

Wciągnięcie biało-czerwonej flagi na maszt oraz odśpiewanie hymnu zapoczątkowało rozpoczęcie niedzielnego III Chocianowskiego Biegu Niepodległości. Wszyscy uczestnicy otrzymali pakiety startowe, które obejmowały: medal, koszulkę czy pamiątkowy gadżet.

Dla przypomnienia sportową uroczystość wprowadził dwa lata temu obecny burmistrz Tomasz Kulczyński.
-Ten bieg na stałe wpisał się w kalendarz chocianowskich imprez - mówił burmistrz Miasta i Gminy Chocianów Tomasz Kulczyński.

Najlepszymi w tym roku zawodnikami w kategorii dorośli okazali się Tobiasz Belgrau zajmując zasłużone pierwsze miejsce, a tuż za nim na metę przybyli Paweł Szczerba i Kamil Prońko. W kategorii dzieci najlepszymi biegaczami okazali się Paweł Rozbicki, Patryk Andruszko oraz Igor Groński.

Dla wszystkich biegaczy poza pakietami startowymi czekała na mecie gorąca wojskowa grochówka oraz rogale marcińskie przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Chocianowca.

Wręczenie pucharów dla najlepszych zawodników odbyło się na hali widowiskowo-sportowej, tam też w specjalnie przygotowanej strefie można było odpocząć i zjeść, dla najmłodszych natomiast czekały dmuchane place zabaw oraz słodki poczęstunek w postaci waty i popcornu.

Po sportowych rywalizacjach o godzinie 16:30 na hali widowiskowo - sportowej odbył się koncert muzyki patriotycznej, filmowej i rozrywkowej w wykonaniu Orkiestry Górnicznej ZG Polkowice -Sieroszowice z sekcją wokalną Ogniska Muzycznego działającego przy Regionalnym Centrum Kultury. W skład której weszli: Aleksandra Naglik, Julia Sitko i Katarzyna Pietruszewska. Z Ogniska Muzycznego w składzie Orkiestry na saksofonie altowym grali Piotr Faluta i Katarzyna Hruszowiec.

- Więcej takich koncertów. Hala Widowiskowo-Sportowa spełnia swoją rolę w 100%- mówił po koncercie Paweł Bujak Sołtys Żabic i Radny Rady Miejskiej.

- frekwencja bardzo duża, miejsce idealne na tego typu uroczystości. Brawo za organizację - mówi mieszkaniec Chocianowa.

Obchody 11 listopada rozpoczęły się mszą świętą za Ojczyznę, którą poprowadził ks. Proboszcz Stanisław Łobodziec, po mszy uczestnicy udali się pod pomnik Józefa Piłsudskiego, aby oddać hołd walczącym o niepodległość Polski.

Wciągniecie flagi na maszt, zapalenie biało-czerwonych zniczy czy złożenie kwiatów symbolizowało dzisiaj, że mieszkańcy Chocianowa pamiętają.

- Wartości Patriotyczne są dla Nas ważne, zgadzam się z Księdzem Proboszczem, że ojczyzna jest jak matka i my Naszą Matkę będziemy szanować wszędzie, ale zwłaszcza tutaj w Naszym Chocianowie- powiedział Burmistrz Tomasz Kulczyński.

Przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożenie kwiatów i zniczy dokonali m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów Tomasz Kulczyński wraz z żoną Katarzyną Kulczyńską, przedstawiciele Nadleśnictwa, dyrektorzy oświaty, radni, kierownicy jednostek, mieszkańcy czy członkowie Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Chocianowie.

Na zakończenie uroczystości równo o godzinie 12.00 zebrani odśpiewali Hymn Polski.

- Dziękujemy wszystkim za tak liczny udział: pocztom sztandarowym, górniczym, straż pożarnych oraz szkół z naszej gminy. Dziękujemy za oprawę muzyczną chórowi Soli-Deo, Drużynie Harcerskiej Szaniec, uczniom Szkoły Podstawowej za poprowadzenie uroczystości oraz wszystkim za obecność w obchodach - takimi słowami na zakończenie dziękowali organizatorzy.