Czy pierwszy przypadek koronawirusa pojawił się w Chocianowie? Zdjęcia nadesłane do naszej redakcji nasuwają wiele pytań. Na niektóre z nich postaramy się odpowiedzieć.

Do naszej redakcji jeden z czytelników podesłał dzisiaj zdjęcia z Chocianowa (zdjęcia do wiadomości redakcji). Niektórzy czytelnicy informują nas, że widać na nich osobę, która w specjalnej odzieży ochronnej została przetransportowana karetką do szpitala. Inni donoszą, że od mieszkańca Chocianowa pobrano tylko próbki do badań, jednak nikogo do szpitala nie zabrano. Czy oznacza to, że będziemy mieli pierwszy przypadek koronawirusa w Chocianowie? Na to pytanie poznamy odpowiedź zapewne za kilka dni, kiedy poznamy wyniki testu. Do tego czasu powinniśmy stosować się do wszystkich procedur wprowadzonych przez rząd. Szczególnie ważne, abyśmy zostali w domu, z którego powinniśmy wychodzić jedynie w najważniejszych sytuacjach - takich jak praca i najpotrzebniejsze zakupy.

Pragnę uspokoić mieszkańców, na chwilę obecną nie mamy żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa w Gminie Chocianów, i mam nadzieję, że taki stan utrzyma się jak najdłużej - podsumowuje Krystian Wan z tutejszego magistratu - jednocześnie apeluję o stosowanie się do zaleceń służb, aby zadbać o nasze wspólne zdrowie.

Nie należy jednak wyciągać pochopnych wniosków. Obecnie każda osoba, która zgłosi, że mogła mieć kontakt z osobą zarażoną SARS-CoV-2 lub posiada objawy, które kwalifikują do podejrzenia zachorowania na COVID-19 będzie transportowana do szpitala z zachowaniem szczególnych procedur. Nie powinniśmy także ulegać emocjom. Okazuje się bowiem, że nawet znajdując się w grupie ryzyka można wyzdrowieć. Takie wieści dotarły dzisiaj do nas z Biura Prasowego Wojewody Dolnośląskiego.

- Mam dzisiaj dobrą wiadomość i to podwójnie dobrą, ponieważ mamy drugi przypadek osoby, która wyzdrowiała - mówi Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski - ta wiadomość jest podwójnie dobra, bo była to osoba, która była w grupie ryzyka i początkowe rokowania nie były najlepsze.

Wojewoda zaznacza, że o zwycięstwie w walce z koronawirusem na pewno zdecydowała siła organizmu pacjentki, ale także wielka praca wykonana przez lekarzy i biały personel w szpitalu przy ulicy Koszarowej we Wrocławiu.

- To pokazuje, że jeżeli jesteśmy razem, jeżeli każdy wykonuje swoje obowiązki, możemy także w grupie ryzyka mieć sukcesy i pokonać wirusa. Bardzo się z tego cieszę - dodaje wojewoda.

Aktualnie w naszym województwie są 243 potwierdzone przypadki zachorowania na COVID-19. Liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją wynosi na dzisiaj 4594, z kolei hospitalizowanych ze względu na podejrzenie lub potwierdzenie zachorowania na COVID-19 jest 265 osób.
[KN]