Kolejnym punktem podsumowań są najważniejsze wydarzenia, które odbywały się na terenie Miasta i Gminy Chocianów w pierwszym roku urzędowania Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego.


WYDARZENIA:


Mikołajki jak z Bajki II za sprawą kontynuacji działań obecnego Burmistrza 8 grudnia 2018 r. w siedzibie Regionalnego Centrum Kultury odbyła się druga edycja imprezy pod nazwa ,,Mikołajki jak z bajki II’’. W wydarzeniu wzięło udział ponad 100 dzieci z terenu Miasta i Gminy Chocianów. Podczas wydarzenia nie zabrakło wizyty Św. Mikołaja, gier i zabaw dla najmłodszych, zapachowych dymów, gigantycznych baniek mydlanych czy słodkiego poczęstunku. W tym roku przewidziano kolejne wydarzenie kierowane do najmłodszych mieszkańców gminy. Już 7 grudnia br. czeka na dzieci mnóstwo atrakcji i zabawy z udziałem Świętego Mikołaja. 

 

Jarmark Bożonarodzeniowy w ubiegłym roku na chocianowskim rynku odbył się dwudniowy Jarmark Bożonarodzeniowy. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, w tym roku zaplanowano trzydniowe obchody, któremu towarzyszyć będzie wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. W dniach 6-8 grudnia odbędzie się kolejna edycja jarmarku. Kiermasz to znakomita okazja do przedświątecznych zakupów lub spróbowania związanych ze świętami lokalnych przysmaków. Nieodłącznym elementem świątecznego kiermaszu jest kilkumetrowej wysokości żywa choinka ozdobiona bombkami oraz światełkami. Organizatorzy zapowiadają, że w tym roku będzie jeszcze więcej atrakcji niż w roku ubiegłym.

 

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy co roku Chocianów przyłącza się do finału WOŚP rejestrując swój sztab na terenie gminy Chocianów. Podczas 27 Finału w kwestowaniu wzięli udział również Radni Rady Miejskiej, a przy licytacji uczestniczył Burmistrz Tomasz Kulczyński ofiarując liczne fanty. Chocianów może pochwalić się zebraną rekordową kwotą, 26943.08 zł. To blisko dziesięć tysięcy więcej, niż przed rokiem.

 


Chocianowski Słodki Czwartek to już chyba tradycja, kiedy obecny Burmistrz Tomasz Kulczyński wychodzi z pączkami do mieszkańców gminy. W tym roku wraz z radnym Arturem Wandyczem na chocianowskim rynku oraz po osiedlowych sklepach roznosili pączki, aby 27 lutego wraz z mieszkańcami uczcić to słodkie święto.


 


II Chocianowski Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, odbył się 2 marca 2019 roku i był kontynuacją działań podjętych przez Burmistrza w roku ubiegłym. Sportowe zmagania ku czci pamięci Żołnierzy Wyklętych to sportowa impreza mająca na celu edukację spędzenia aktywnie czasu. Podczas sportowej rywalizacji uczestnicy oddają hołd poległym żołnierzom. Każda zgłoszona osoba otrzymała pakiet startowy, który składał się m.in. z okazjonalnej koszulki oraz talonu na gorący posiłek. Ponadto każdy, kto dobiegł do mety mógł liczyć na medal przygotowany specjalnie na tę okazję.

 

Spotkanie z Jerzym Skoczylasem 19 marca 2019 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Chocianowie odbyło się spotkanie z satyrykiem, członkiem kabaretu ELITA - Jerzym Skoczylasem. Podczas spotkania, w którym uczestniczyła chocianowska młodzież, zaprezentowana została literatura związana z kabaretem, wybrane teksty satyryczne oraz piosenki, które weszły do kanonu klasyki polskiego kabaretu.
Autobusowe ,,Rolkolove'' zajęcia wyjazdowe podczas, których dzieci i młodzież mieli okazję pod okiem profesjonalistów poznać tajniki prawidłowego jeżdżenia na rolkach, a także dowiedzieć się jakie błędy najczęściej są popełniane przez osoby początkujące. Była to świetna okazja do aktywnego spędzenia wolnego czasu oraz integracji naszych młodych mieszkańców gminy. Dzieci miały również możliwość przejechania się żółtym autobusem komunikacji miejskiej.

 

X Bieg Borów Dolnośląskich został poprowadzony po terenach Rezerwatu Przyrody „Czarne Stawy”. Trasa biegu głównego liczyła około 8 km, zaś bieg dla dzieci ok 1 km. Oba biegi miały charakter przełajowy i w całości prowadziły leśnymi drogami. Patronat biegu objął Burmistrz Tomasz Kulczyński. Każdy z uczestników, który pokonał trasę, mógł liczyć na pamiątkowy medal.

 


Obchody Święta Konstytucji III Maja rozpoczęły się mszą za ojczyznę. Złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, wspólne odśpiewanie hymnu - to główne punkty obchodów Święta Konstytucji. W apelu wzięli udział: Burmistrz Tomasz Kulczyński, poczty sztandarowe, radni, sołtysi i przedstawiciele jednostek, którzy w miejscu pamięci złożyli znicze i kwiaty.

 

Chocianowska Majówka w Parku Impreza rozrywkowo-rekreacyjna, podczas której każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Kucyki, dmuchańce, mega bańki, zabawy sportowe, malowanie twarzy, animacje dla dzieci, zabawy integracyjne czy tor przeszkód przygotowany przez OSP Trzebnice - to tylko część atrakcji, które zostały w tym roku przygotowane dla tych, którzy postanowili spędzić majówkowy dzień w Parku Miejskim. Atrakcji nie zabrakło także na specjalnie przygotowanej scenie, gdzie wystąpili m.in. dzieci i młodzież z Ogniska Muzycznego RCK oraz zespołu tanecznego Dorociaki. Ponadto mieszkańcy mogli zobaczyć koncert Łukasza Kindla oraz Jessica Merstein Band.

 

Dzień Dziecka 2019 wydarzenie skierowane do najmłodszych mieszkańców gminy Chocianów. W organizację zaangażowały się chętnie jednostki MZGKiM, PWK, które zaopatrzyły uczestników w butelki wody oraz udzieliły pomocy przy transporcie namiotów, stołów i krzeseł. Ośrodek Pomocy  Społecznej w Chocianowie przygotował liczne atrakcje dla dzieci, gry i zabawy. Ponadto w ramach atrakcji dla dzieci zapewniono: warsztaty artystyczne, plastyczne, techniczne oraz sportowe. Dodatkowo najmłodsi mieszkańcy mieli okazję korzystać z urządzeń dmuchanych, fotobudki, przejażdżek konnych, kateringu oraz kącików plastycznych. Na każdym stanowisku można było m.in. pomalować twarz, zrobić tatuaż, wziąć udział w licznych konkursach oraz otrzymać balony skręcane przez animatorów. Dla wszystkich łakomczuszków czekał popcorn, wata cukrowa, ciasta oraz lody. Przez cały czas dzieciom towarzyszyły postacie bajkowe - Minionek, Olaf oraz Myszka Miki. Podczas, gdy najmłodsi bawili się na dworze, na hali trwała rywalizacja z udziałem Madness Chocianów i Stali Chocianów. Wszystkie atrakcje tego dnia były całkowicie bezpłatne.

 


Wielkie Chocianowskie Dni Jagody w kampanii wyborczej ówczesny kandydat na burmistrza Chocianowa przekonywał mieszkańców o tym, że większość imprez organizowanych w mieście warto przenieść do Parku Miejskiego i skorzystać z jego walorów. Początkowo wielu sceptycznie podchodziło do organizacji eventu przed Pałacem, jednak po samej imprezie nie było już żadnych złudzeń. Wydarzenie okazało się strzałem w dziesiątkę i co ważne, pozostawiło także sporo możliwości do rozbudowy tej imprezy na kolejne lata. Można powiedzieć, że już w pierwszym roku urzędowania Tomasz Kulczyński przywrócił blask imprezie, która w poprzednich latach stawała się coraz mniej popularna. Idąc za ciosem, w wakacje zorganizowano w tym miejscu wieczorki z muzyką klasyczną, które również cieszyły się sporym zainteresowaniem wśród chocianowian i mieszkańców spoza gminy Chocianów.

 


Memoriał Włodzimierza Chomickiego po raz pierwszy w Chocianowie odbyła się uroczystość upamiętniająca polskiego piłkarza, strzelca pierwszego oficjalnego gola na ziemiach polskich- W. Chomickiego. Na jego cześć zostało odnowione rondo nazwane jego imieniem. Zorganizowano także mecz, w którym udział wzięły władze samorządowe, radni i sołtysi z gminy Chocianów. Na
cmentarzu komunalnym w Chocianowie zostały złożone kwiaty i znicze przy płycie piłkarza.

 

Dożynki Gminne w Szklarach Dolnych Przepiękne dożynkowe wieńce i bochny chleba, a przede wszystkim podziękowania za rolniczy trud - tak tradycyjnie obchodzono w gminie Chocianów rolnicze święto. Tego dnia dla mieszkańców gminy czekały liczne atrakcje i konkursy z nagrodami. Na scenie w godzinach wieczornych wystąpił wszystkim nam znany Zespół ,,DEFIS''. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

 


Obchody II Wojny Światowej w Chocianowie to kolejne wydarzenie, którego inicjatorem był Burmistrz Tomasz Kulczyński. Po raz pierwszy w historii na chocianowskim rynku odbyły się uroczystości z okazji wybuchu II WŚ. Odpalono race i odśpiewano hymn państwowy. W kwaterze historycznej złożono kwiaty. Godzina 4:40, czyli godzina rozpoczęcia bombardowania Wielunia, które tym samym rozpoczęło II Wojnę Światową, to godzina rozpoczęcia chocianowskich uroczystości. Tym wydarzeniem władze gminy upamiętniły ofiary wojny. ,,Spotykamy się tu tak naprawdę pierwszy raz w historii naszej gminy o tej godzinie. Pierwszy, ale nie ostatni’’ - mówił podczas uroczystości Burmistrz Tomasz Kulczyński.

 

Traktor-jada w Chocianowcu druga edycja wydarzenia, którego pomysłodawcami w 2018 r. byli Artur Wandycz oraz Krzysztof Zdobych. Traktor-jada już na stałe wpisała się w kalendarz imprez, nie tylko miejskich, ale także całej gminy i konsekwentnie z roku na rok buduje swoją rozpoznawalność w całym regionie. Ci, którzy uczestniczyli w jej ostatniej edycji, nie mogli czuć się zawiedzeni. Odbywały się m.in. wystawy maszyn rolniczych, rolnicze show, a także ciekawe zawody sprawnościowe związane z rolnictwem.

 

Wieczory z Muzyką Klasyczną pomysłodawcą muzycznych spotkań był Burmistrz Tomasz Kulczyński, które cieszyły się dużym uznaniem ze strony mieszkańców. Przez cały okres wakacyjny w każdy weekend mieszkańcy mogli korzystać ze strefy relaksu z muzyką klasyczną, które odbywały się w Parku Miejskim w Chocianowie. Girlandy, darmowa kawa i herbata, leżaki, wielki telebim oraz muzyka na żywo - tak licznie mieszkańcy spędzali wieczorne weekendy w Chocianowie.

 


Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Chocianowie po raz pierwszy Miasto i Gmina Chocianów przyłączyło się do tej akcji. Mieszkańcy, którzy wzięli udział w wydarzeniu i przyjechali do Szklar Dolnych rowerem otrzymali liczne gadżety w postaci opasek, torb, naklejek czy odblasków. Każdy uczestnik mógł sprawdzić swoje umiejętności jazdy na przygotowanym wcześniej torze przeszkód. Wzięli w nim udział nie tylko dzieci, ale również dorośli.

 

Narodowe Czytanie w Chocianowie. W tym roku Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Chocianów przyłączyła się tradycyjnie do tej akcji wybierając ,,Katarynkę'' Bolesława Prusa. W wydarzeniu chętnie wzięli udział Radni Rady Miejskiej,Marcelina Falkiewicz-Radna Powiatu Polkowickiego czy dzieci ze Szkoły Podstawowej w Chocianowie. W tym roku Narodowe Czytanie odbyło się w siedzibie Regionalnego Centrum Kultury.

 


Dzień Sybiraka i 30-lecie Chocianowskiego Koła Sybiraków, których obchody odbyły się 17 września br. mszą świętą. Uroczysty apel, wspomnienia i chwile wzruszeń - tak mieszkańcy uczcili uroczystości związane z Dniem Sybiraka. W siedzibie Regionalnego Centrum Kultury czekał poczęstunek przygotowany przez organizatorów i była to doskonała okazja do wysłuchania wspomnień i historii przez Chocianowskich Sybiraków.

 

Światełko Pamięci w tym roku za sprawą kontynuacji działań Burmistrza T. Kulczyńskiego odbyła się trzecia edycja akcji ,,Światełko Pamięci''. Celem akcji jest przekazanie darmowych zniczy mieszkańcom, które zostały zapalone 1 listopada na zapomnianych grobach. Do akcji przyłączyli się radni, sołtysi, Drużyna Harcerska ''Szaniec'' oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Parchowie. W tym roku zostało rozdanych ponad 1000 zniczy.

  

III Chocianowski Bieg Niepodległości chocianowianie po raz trzeci uczcili Narodowe Święto Niepodległości na sportowo. Impreza, którą przed dwoma laty zapoczątkował obecny Burmistrz Tomasz Kulczyński cieszyła się dużą frekwencją zarówno rok temu jak i w roku bieżącym. Ponad sto osób wystartowało w biegu. Jest to impreza, która wpisała się w wydarzenia stałe i będzie kontynuowana w następnych latach.

 

Sylwester w Chocianowie
w 2019 rok mieszkańcy miasta i gminy Chocianów weszli w szampańskich nastrojach. To między innymi również za sprawą organizacji plenerowego Sylwestra w chocianowskim Rynku. Ten wyjątkowy czas mieszkańcy mogli spędzić wspólnie w bardzo ważnym dla nich miejscu, bawiąc się przy muzyce na żywo. Wydaje się więc, że plenerowy Sylwester na stałe wpisał się kalendarz imprez i już za ponad miesiąc ponownie spotkamy się w jednym miejscu, świętując nadejście nowego 2020 roku.