Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Tymoteusz Myrda poinformował wczoraj na swojej stronie na jednym z portali społecznościowych o coraz bliższym przejęciu przez Województwo Dolnośląskie m.in. linii Chocianów - Duninów. To kolejny sukces, który przybliża naszą gminę do powrotu na kolejową mapę komunikacyjną.

Dobrymi wieściami z mieszkańcami naszego regionu podzielił się Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, który aktywnie wspiera inicjatywę powrotu Kolei Dolnośląskich do Chocianowa. Pisaliśmy o tym m.in. w naszych doniesieniach prasowych: "Sześć milionów złotych na rewitalizację linii kolejowej do Chocianowa" i "Rozwój kolei to rozwój gmin".

PKP SA wydało zgodę na przejęcie przez Województwo Dolnośląskie linii Góra-Bojanowo i Chocianów-Duninów. Teraz czekamy tylko na pozytywną opinię Ministra Infrastruktury - poinformował Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
Przypomnijmy, że pod koniec lutego tego roku "Dworzec PKP wrócił do Chocianowa". W skład przejętego majątku wchodzą m.in. dworzec kolejowy, rampa, nawierzchnia asfaltowa i fragment ogrodzenia, a także zabudowania gospodarcze. To wszystko posłuży do rozbudowy Centrum Przesiadkowego, o którym pisaliśmy w artykule "Przesiądź się i jedź".

- Dzięki ciężkiej pracy kolej powoli zbliża się do Chocianowa. Nie chcę zapeszać, ale bardzo się cieszę, że być może już w tej kadencji Chocianów wróci na kolejową mapę Polski - skomentował włodarz Chocianowa, Tomasz Kulczyński. - Wszystkim zaangażowanym w ten projekt serdecznie dziękuję za pracę nad tym, aby otworzyć Chocianów na nowe tory przyszłego rozwoju - dodał burmistrz Kulczyński.
Ten pomysł burmistrza Tomasza Kulczyńskiego wzorowany jest na rozwiązaniach z dużych miast europejskich, które starają się ograniczyć ruch samochodów osobowych w swoich centrach. U nas, oprócz połączenia parkingu i bezpłatnej komunikacji miejskiej, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie także możliwość skorzystania z połączeń kolejowych. Dzięki temu Chocianowianie dojadą pociągiem do Legnicy, Wrocławia i dalej do innych miast Polski i Europy.
[KN]