W samo południe na tutejszym Stadionie Sportowym spotkało się blisko pół setki miłośników biegania. Wszystko po to, aby uczcić historyczne osiągnięcie Janusza Kusocińskiego, zdobywcy złotego medalu olimpijskiego w biegu na 10 kilometrów na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 1932 roku.

Organizatorzy w programie zawodów przewidzieli od godziny 12:00 biegi dla dzieci oraz od godziny 12:10 30-minutowy bieg główny. Celem imprezy było, oprócz samej popularyzacji biegania i promocji zdrowego stylu życia, wdrażanie zasad kultury rywalizacji i kibicowania oraz integracja społeczności lokalnej, także przypominanie wielkich wydarzeń z historii polskiego olimpizmu. 

Organizatorzy, Klub Biegacza "ZDYSZAAANI" Chocianów im. Janusza Kusocińskiego, Klub Olimpijczyka Zespołu Szkół w Chocianowie oraz Fundacja Wrzosowa Kraina przygotowali także piknik dla uczestników. Zwycięstwo odniosła w kategorii open kobiet Emilia Klimas z wynikiem 6140 metrów. Na dalszych pozycjach ulokowały się Sylwia Kasperska z wynikiem 5880 metrów Oliwia Gąsior z wynikiem 5820 metrów. W kategorii open mężczyzn wygrał Patryk Sarżyński z wynikiem 8220 metrów, a na dalszych miejscach znaleźli się Łukasz Gawliński z wynikiem 7970 metrów oraz Marcin Strużyński z wynikiem 7490 metrów.
[KN]