Piękna pogoda to wymarzona okazja do relaksu nad wodą. Nad bezpieczeństwem wszystkich osób kąpiących się lub wypoczywających w pobliżu zbiorników wodnych czuwać będą ratownicy WOPR, a także policjanci. Warto jednak samemu zadbać o to, aby pobyt nad wodą był bezpieczny i kojarzył się wyłącznie z radością oraz odpoczynkiem.

Panująca obecnie aura sprawia, że właśnie nad wodą wypoczywamy najchętniej. Jednak podczas tego wypoczynku należy przede wszystkim zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. Niestety przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach.

- Większość osób korzystających z kąpielisk nie dostrzega zagrożeń jakie wynikają z nieprzestrzegania choćby podstawowych zasad bezpieczeństwa - zauważa sierżant sztabowy Przemysław Rybikowski, oficer prasowy Komendy Policji Powiatowej w Polkowicach. - W zeszłym roku na terenie województwa dolnośląskiego odnotowano 30 utonięć - podsumowuje Rybikowski.
Aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny należy przestrzegać kilku zasad. Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. "Dzikie kąpieliska" zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być nawet skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. Należy przestrzegać regulaminu kąpieliska i zawsze stosować się do uwag i zaleceń ratownika.

- Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni). Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi - wymienia rzecznik polkowickiej policji - unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią - dodaje Rybikowski.
Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę", dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni. Materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.

- Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu. Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm. Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku, zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje - komentuje oficer prasowy. - Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek, aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach - podpowiada Przemysław Rybikowski.
Nie zalecane jest wypływanie za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest zwyczajnie niebezpieczne. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą utrzymać się na wodzie. Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy.

- Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby. Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka. Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków - przypomina oficer prasowy polkowickiej policji. - Wypływając na dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody. Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.
Najczęstszymi przyczynami utonięć są: brak umiejętności pływania, brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich, pływanie w stanie nietrzeźwym (alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji), niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie, pływanie w miejscach zabronionych, skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu, pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych, siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi, nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaka lub łodzi, a także lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających.

Policjanci przypominają także, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy. Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę. Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy w głównej mierze od nas samych.
[KN]