Nie milkną echa medialnego chaosu, jaki spowodowała uchwała Rady Miejskiej w sprawie reorganizacji szkół. W Szklarach Dolnych doszło dziś do nieoficjalnej pikiety, która zgromadziła około 30 mieszkańców naszej gminy, którzy przyszli pod szkołę... z dziećmi. Za sprawą komentarzy naszych Czytelników, sprawdzamy ilu uczniów powinno tam faktycznie uczęszczać w kolejnych latach.

"W odpowiednich warunkach, z zachowaniem zasad ostrożności i bezpieczeństwa burmistrz Tomasz Kulczyński spotka się z rodzicami uczniów z reorganizowanych podstawówek"
Dzisiejsza pikieta zebrała rodziców uczniów nie tylko szkoły ze Szklar Dolnych. Przybyło łącznie około 30 rodziców, którzy pomimo wprowadzonego na terenie całej Polski stanu zagrożenia epidemicznego przyprowadzili ze sobą dzieci. Na szczęście obyło się bez mandatów, ponieważ nikt nie wezwał policji.

- Burmistrz już przedwczoraj na spotkaniu z sołtysami zapowiedział, że pojawi się w Szklarach Dolnych, aby omówić z zainteresowanymi rodzicami wszystkie aspekty planowanej reorganizacji - przypomina Krystian Wan z Urzędu Miasta i Gminy Chocianów - pikietowanie pod szkołą odbieramy raczej jako angażowanie ludzi do uprawiania polityki, a nie wspólnego załatwienia tej kwestii. W odpowiednich warunkach, z zachowaniem zasad ostrożności i bezpieczeństwa burmistrz Tomasz Kulczyński spotka się z rodzicami uczniów z reorganizowanych podstawówek - podkreśla urzędnik.

"Należy zaznaczyć, że uchwała Rady Miejskiej o reorganizacji szkół jest intencją podjęcia działań, a nie, jak wmawia ludziom totalna opozycja, ich likwidacją. Dzięki tej uchwale możemy zacząć rozmawiać ze wszystkimi stronami, z których opiniującą jest kuratorium oświaty"
Weryfikujemy także dane dotyczące liczby uczniów w szkołach podstawowych w Parchowie i Szklarach Dolnych. Okazuje się, że pod uwagę należy brać rok szkolny 2021/22, bowiem dopiero wtedy ewentualna reorganizacja mogłaby dojść do skutku. Z wyliczeń wynika, że w tych szkołach dzieci będzie jeszcze mniej.

- Należy zaznaczyć, że uchwała Rady Miejskiej o reorganizacji szkół jest intencją podjęcia działań, a nie, jak wmawia ludziom totalna opozycja, ich likwidacją. Dzięki tej uchwale możemy zacząć rozmawiać ze wszystkimi stronami, z których opiniującą jest kuratorium oświaty - mówi Krystian Wan - konieczność reorganizacji administracyjno-księgowej wymusza na nas koszt utrzymania jednego ucznia, który jest wysoki ze względu na małą ilość dzieci, które będą w tych placówkach w roku szkolnym 2021/22 i później - dodaje.

Okazuje się, że do Szkoły Podstawowej w Parchowie wg wykazu spraw obywatelskich tutejszego urzędu, stan dzieci w roku szkolnym 2021/22, który rozpocznie się za ponad rok, powinien wynosić 71 uczniów klas IV-VIII. Faktyczna liczba dzieci w tych klasach będzie jednak zdecydowanie mniejsza, bo do tych 5 klas łącznie pójdzie tylko 46 uczniów. O wiele gorzej kształtują się liczby w Szklarach Dolnych, gdzie wg tej samej prognozy aż 89 uczniów powinno być w klasach IV-VIII w roku szkolnym 2021/22. Prognozy oparte na aktualnych decyzjach rodziców, którzy posyłają wszystkie z nich do szkół poza gminą Chocianów wskazują, że w pięciu klasach byłoby łącznie tylko 33 uczniów.

"Konieczność reorganizacji administracyjno-księgowej wymusza na nas koszt utrzymania jednego ucznia, który jest wysoki ze względu na małą ilość dzieci, które będą w tych placówkach w roku szkolnym 2021/22 i później"
Poniżej prezentujemy grafiki nadesłane nam przez Urząd Miasta i Gminy Chocianów, przygotowane właśnie w oparciu o dane, którymi dysponuje chocianowski magistrat.
[KN]