Tradycyjnie już w pierwsza niedzielę września, kiedy to już większość gmin jest po swoich dozynkowych uroczystościach, spotkamy się na grodowieckim wzgórzu przy Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei, aby dziękować za tegoroczne zbiory.

Uroczystości rozpoczniemy mszą świętą dziękczynną koncelebrowaną przez kapłanów i duchownych z całego naszego powiatu. W oprawę mszy świętej włączą się przedstawiciele wszystkich gmin. Złożą oni na ołtarzu swoje dary z tegorocznych zbiorów. Następnie uroczystym korowodem przejdziemy na tereny zielone w pobliżu Sanktuarium, gdzie odbędą się tradycyjne obrzędy dożynkowe z najważniejszym- dzieleniem chleba.

Jak co roku, Starosta ogłosił konkursy „Na najładniejszy wieniec dożynkowy powiatu polkowickiego „ oraz „Najciekawsze stoisko dożynkowe”, w których przewidziano nagrody pieniężne. Zwycięski wieniec dożynkowy będzie reprezentował nasz powiat na dożynkach wojewódzkich, które w tym roku odbędą się 8. września w Niemczy.

Tradycją stało się już, że mieszkańcy powiatu również wybierają najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Plebiscyt będzie trwał do 22 września, a głosowanie będzie się odbywać na stronie powiatu polkowickiego, na portalu społecznościowym Facebook oraz w Starostwie Powiatowym w Polkowicach.

Na dożynkach nie zabraknie śpiewu oraz tańców prezentowanych przez drużyny wieńcowe wszystkich sześciu gmin. Ponadto odbędą się warsztaty z rękodzieła ludowego, decoupage, warsztaty pszczelarskie. Będzie można skosztować produktów z lokalnych manufaktur, pasiek, winnic, czy tradycyjnie wypiekanego chleba. Lokalne Koła Gospodyń Wiejskich przygotują również dla wszystkich pyszny, tradycyjny żurek dożynkowy.