W ostatnim czasie, a w szczególności w okresie zimowym można było odnotować wiele interwencji związanych z pożarami sadz w przewodach kominowych. Nawet wczoraj w miejscowości Chocianowiec strażacy po raz kolejny dostali zgłoszenie, o płonącym kominie.

O podobnych zdarzeniach pisaliśmy już na naszym portalu, m.in. w artykule: "Pożar komina". Wczoraj doszło do podobnego zdarzenia, również w Chocianowcu.

- Dnia 25.04.2021r. o godzinie 18:39 jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzebnicach została zadysponowana do pożaru sadzy w miejscowości Chocianowiec. W przewodzie kominowym doszło do pożaru sadzy. Strażacy za pomocą proszka gaśniczego oraz lancy gaśniczej ugasili zarzewie ognia, następnie przystąpili do czyszczenia sadzy za pomocą wycioru. Siły i środki: 539[D]63 - OSP Trzebnice, 539[D]61 - OSP Chocianów, 531[D]22 - JRG Polkowice, 531[D]51 - Autodrabina SD 42 - czytamy na profilu społecznościowym Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzebnicach.
Spalanie w piecu mokrego drewna, gumy, elementów z tworzywa sztucznego czy płyt wiórowych powoduje odkładaniem się wewnątrz przewodów kominowych sadzy, czyli pozostałości z niepełnego spalania. W wyniku ich nagromadzenia może dojść do zapalania się sadzy w kominie. Należy też pamiętać, że jeśli już dojdzie do zapalenia się komina nie należy gasić na własną rękę, a na pewno nie wolno wlewać do komina wody. Dla naszego bezpieczeństwa niezwłocznie należy powiadomić odpowiednie służby.

- Do palącego się komina nie wolno wlewać wody, gdyż może to doprowadzić do jego rozerwania i rozprzestrzenienia się pożaru na cały budynek. Aby ugasić palącą się sadzę zaleca się wsypanie do wlotu komina soli kuchennej lub piasku. Gdy to nie przynosi skutku można użyć gaśnicy proszkowej, podając prąd proszku przez wyczystkę w dolnej części komina - czytamy w rządowym komunikacie na portalu gov.pl.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami czyszczenie komina powinniśmy przeprowadzać raz na kwartał. Warto pamiętać o tym nie tylko dlatego, żeby uniknąć pożaru komina, ale również, żeby unikać mandatu, a przede wszystkim, by zadbać o własne zdrowie i bezpieczeństwo. Czyszczenie komina to wymóg, który na właścicielach domów jednorodzinnych kładzie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracyjnych. Obowiązkową kontrolą przewodów wentylacyjnych, dymowych i spalinowych należy też przeprowadzać przynajmniej raz w roku, zgodnie z art. 62 ust. 1 prawa budowlanego. W przeciwnym razie grozi nam mandat w wysokości nawet do 500 złotych.

Jednocześnie przypominamy, że tzw. kopciuchy w dużej mierze przyczyniają się do odkładania niespalonych pozostałości w przewodach kominowych. Dlatego warto zadbać o to, aby nasz piec był bezpieczny, co wiąże się z wymianą starych pieców na nowsze. Gmina Chocianów dla swoich mieszkańców na wymianę pieców pozyskała pokaźną dotację, z której będzie można skorzystać w tym roku. O szczegółach z pewnością poinformujemy na naszym portalu.