Premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, że wszystkie placówki oświatowe: żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły i uczelnie wyższe, a także placówki kultury, jak kina i muzea w Polsce zostają zamknięte. Do czasu publikacji tego tekstu w Polsce potwierdzono już 25 przypadków koronawirusa. Wczoraj informowaliśmy m.in. o działaniach podejmowanych przez tutejszy Urząd Miasta i Gminy.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Premiera RP wzięli udział także minister zdrowia Łukasz Szumowski, minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin, minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński. Mateusz Morawiecki poinformował, że wszystkie placówki oświatowe zostają zamknięte od poniedziałku na dwa tygodnie, jednak rodzice, którzy mogą zaopiekować się dziećmi jutro i w piątek proszeni są o nie wysyłanie swoich pociech do szkół już od jutra.

Ministrowie uczestniczący w konferencji apelują, aby zwolnieni z zajęć uczniowie nie traktowali tych dwóch tygodni, jako dodatkowych ferii. Jest to normalny czas edukacyjny. Na szczególne uwzględnienie zasługuje również prośba Premiera, aby nie wykorzystywać tego czasu do powielania błędu z Włoch, gdzie młodzież zwolniona z zajęć wybyła na ulice, do restauracji, klubów, na dyskoteki, co spowodowało jeszcze szybsze rozprzestrzenianie się wirusa. Członkowie rady ministrów podkreślają swoją prośbę o nie wychodzenie z domów, kiedy nie jest to absolutnie konieczne.

W związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły z powodu COVID-19 przysługuje na czas opieki nad dzieckiem dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia i są objęci ubezpieczeniem chorobowym (np. pracownikom, zleceniobiorcom, przedsiębiorcom). Szczegóły dostępne są na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdzie dostępny jest także wzór oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem do lat 8 (plik docx). Co istotne okresu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego (14 dni) nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad chorym dzieckiem do lat 14.

Biuro Prasowe Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego w komunikacie wysłanym do nas wczoraj po godzinie 18:00 podsumowuje aktualny stan walki z SARS-CoV-2 na Dolnym Śląsku. Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym wynosiła 600, z czego 316 osób zostało objętych kwarantanną lub izolacją. W dolnośląskich szpitalach znajdują się łącznie 42 osoby, wobec których trwa badanie na obecność wirusa. W naszym województwie potwierdzono zarażenie u czterech osób. Chorzy są: 26-letni mężczyzna, który wrócił z Wielkiej Brytanii, 73-latek w stanie ciężkim i bliska mu 74-letnia kobieta. Ostatnią zdiagnozowaną osobą jest młoda kobieta.

[KN]