Wyniki, które zostały opublikowane w trzech największych stacjach telewizyjnych w Polsce to exit poll. Jest to sondaż przeprowadzany przez agencję badawczą w dniu wyborów, w którym wyborcy wychodzący z lokali wyborczych odpowiadają na pytanie, na kogo głosowali. Zarówno dla Telewizji Polskiej, Telewizji Polsat oraz TVN to badanie przeprowadził dzisiaj Ipsos.

W dniu 28 czerwca 2020 roku, w II turze prezydenckiej badanie zostało przeprowadzone przed 500 losowo wybranymi lokalami wyborczymi. Ankieterzy firmy Ipsos poprosili około 50 tysięcy osób, które oddały głos, o wypełnienie krótkiej ankiety. Na podstawie zebranych danych, właśnie teraz przedstawione zostały szacunkowe wyniki głosowania, które zawierają informacje o procentowym poparciu dla poszczególnych kandydatów na prezydenta Polski oraz frekwencji wyborczej, która zgodnie z sondażem Ipsos wyniosła 68,9% w skali kraju.

Oficjalne wyniki poda Państwowa Komisja Wyborcza. Stanie się to dopiero po podliczeniu wszystkich głosów ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych w całym kraju i spośród głosującej poza granicami kraju Polonii. Tym samym, razem z największymi stacjami telewizyjnymi możemy ogłosić, że ze wstępnych wyników (exit poll) zwycięzcą drugiej tury wyborów i Prezydentem RP w kadencji 2020 - 2025 z wynikiem 50,4% prawdopodobnie został Andrzej Duda. Jego konkurent, Rafał Trzaskowski otrzymał 49,6% głosów.

Bład statystyczny tego sondażu może wynieść nawet 2%, dlatego wszystko może się jeszcze zmienić. Na razie nie wiadomo kiedy Państwowa Komisja Wyborcza opublikuje ostateczne wyniki. Wiemy jednak, że będzie przedstawiać także wyniki cząstkowe, dlatego do tego tematu powrócimy jeszcze nie raz.
[KN]