Wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego możemy przekazać jedną setną podatku dochodowego od osób fizycznych od 2004 roku. Dzięki temu sami możemy zdecydować do kogo trafi procent naszego podatku, który musimy zapłacić do budżetu państwa.

W ubiegłą sobotę zaczął się okres rocznego rozliczania podatków dochodowych. Przypominamy, że w Urzędzie Miasta i Gminy urzędnicy ze skarbówki pomogą rozliczyć PIT. Termin składania fiskusowi deklaracji PIT mija w ostatni dzień kwietnia, który w tym roku przypada w czwartek. Rozliczając się z podatku warto pamiętać o możliwości wskazania celu, na jaki pójdzie 1 procent daniny należnej skarbowi państwa. Jeśli nie podejmiemy decyzji o przekazaniu naszego wsparcia organizacji pożytku publicznego, podatek za dany rok w całości trafi do tzw. wspólnego wora, a o ich przeznaczeniu zdecyduje rząd i sejm.

Z prawnego punktu widzenia musimy zapłacić, a możliwość przekazania jednego procenta jest swoistą "pomocą" ministrowi finansów w redystrybucji środków publicznych. Na nasze wsparcie liczą lokalne organizacje, stowarzyszenia, fundacje i szkoły. Aby poprawnie wskazać wybraną organizację należy podać nr KRS oraz wskazać cel szczegółowy w swojej deklaracji podatkowej.

Dobrym przykładem jest Szkoła Podstawowa w Parchowie, która na swojej stronie internetowej przypomina o takiej możliwości. Aby środki znalazły się na koncie podstawówki należy w rozliczeniu podać KRS: 0000270261 oraz wskazać SP PARCHÓW 9429 jako cel szczegółowy.

[KN]