Od dzisiaj rachmistrzowie biorący udział w Powszechnym Spisie Rolnym mieli wyruszyć do rolników, aby bezpośrednio na ich gospodarstwach rolnych przeprowadzić czynności niezbędne do wykonania spisu. Okazuje się jednak, że decyzją zastępcy Generalnego Komisarza Spisowego rachmistrzowie będą tylko dzwonić do rolników.

W tym roku spis rolny prowadzi Główny Urząd Statystyczny pod hasłem "Spisz się, jak na rolników przystało". Spis rolny, podobnie jak spis powszechny, jest realizowany co około 10 lat we wszystkich krajach członkowskich ONZ. Obejmuje swoim zasięgiem wszystkie gospodarstwa rolne w kraju. To bardzo duże i kosztowne badanie, dlatego w tym roku można wziąć w nim udział poprzez stronę internetową lub w tutejszym magistracie, co ograniczy koszty realizacji.

Od dzisiaj, 1 października rachmistrzowie Powszechnego Spisu Rolnego mieli odwiedzać rolników w całej Polsce, aby zapytać m.in. o rodzaj użytkowanych gruntów, powierzchnię zasiewów, pogłowie zwierząt gospodarskich, rodzaje budynków, ciągniki, maszyny i wiele innych zagadnień. Decyzją zastępcy Generalnego Komisarza Spisowego tak się jednak nie stanie.

- W związku z utrzymującym się wysokim poziomem zachorowań, spowodowanych pandemią COVID–19, podejmuję decyzję o prowadzeniu przez rachmistrzów spisowych wyłącznie wywiadów telefonicznych w gospodarstwach rolnych przydzielonych im do realizacji, z wykorzystaniem otrzymanych urządzeń mobilnych - poinformował Janusz Dygaszewicz, zastępca Generalnego Komisarza Spisowego, Dyrektor Centralnego Biura Spisowego. - Decyzja obowiązuje na terenie całego kraju od 1 października 2020 roku - dodał w komunikacie Dygaszewicz.
Oznacza to, że żaden rachmistrz nie przyjdzie do naszego domu, natomiast z pewnością do nas zadzwoni. Jeśli jednak nie chcemy udzielać informacji przez telefon są inne opcje, aby się spisać. Samodzielni użytkownicy Internetu odnajdą formularz na stronie Powszechnego Spisu Rolnego 2020. Istnieje jednak także możliwość skorzystania z pomocy urzędników chocianowskiego magistratu, którzy czekają na rolników w pokoju nr 14, gdzie jest przygotowane specjalne stanowisko.
[KN]