Już od dwóch tygodni trwa Powszechny Spis Rolny prowadzony przez Główny Urząd Statystyczny. "Spisz się, jak na rolników przystało" to hasło, które przyświeca całej akcji. Rolnicy mają czas na spotkanie z rachmistrzem do końca listopada tego roku, jednak dla bezpieczeństwa można spisać się także przez Internet.

Spis obejmuje gospodarstwa rolne prowadzone zarówno przez osoby fizyczne, jak osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Udział w nim jest obowiązkowy, dlatego na rolników czeka wiele udogodnień. Oprócz tradycyjnej metody spisania przy udziale rachmistrza, można także skorzystać z nowinek technicznych. Samodzielni użytkownicy Internetu odnajdą formularz na stronie Powszechnego Spisu Rolnego 2020. Istnieje jednak także możliwość skorzystania z pomocy urzędników chocianowskiego magistratu.

Rolników, którzy chcą się spisać w Powszechnym Spisie Rolnym przez Internet zapraszamy do Urzędu Miasta i Gminy Chocianów, do pokoju nr 14, gdzie jest przygotowane specjalne stanowisko. Służymy także pomocą, aby cały spis przebiegł sprawnie - mówi inspektor Magdalena Bundziów z tutejszego Ratusza - Każdy kto spisze się elektronicznie do końca września uniknie odwiedzin rachmistrzów, którzy będą prowadzić spis rolny już od pierwszego października - dodaje.
Formularz spisowy jest podzielony na 11 działów. Jednak nie wszystkie pytania, czy nawet całe działy będą dotyczyć każdego gospodarstwa rolnego. Formularz nie zawiera pytań, na które odpowiedzi GUS uzyska ze źródeł administracyjnych. Zakres informacji, które będą zbierać rachmistrzowie w poszczególnych działach formularza jest dostępny na stronie "warto wiedzieć". Zapoznanie się z nim ułatwi i skróci czas trwania samodzielnego spisu czy wywiadu prowadzonego przez rachmistrza. Należy pamiętać, żeby podać dane według stanu na dzień 1 czerwca 2020, lub za okres 12 miesięcy liczony od 2 czerwca 2019 roku do 1 czerwca 2020 roku włącznie, dlatego warto przygotować sobie niezbędne dane przed przystąpieniem do spisu.
[KN]