Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, umiera ponad sto osób a blisko dwa tysiące ulega podtruciu. Ryzyko zatrucia wzrasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym, w domach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane. Czad nazywany jest także cichym zabójcą, ponieważ jest niewidoczny oraz nie ma smaku ani zapachu.

Przedstawiamy Państwu najistotniejsze informacje dotyczące czujników gazu i czadu. Warto zaopatrzyć się w taki sprzęt, a jest to niewielka kwota około 20 złotych. Wydając 20 złotych możesz uratować życie sobie i innym. Warto zwrócić uwagę szczególnie w sezonie grzewczym.

Po co Ci czujnik tlenku węgla?

Wykrywa on już minimalne, a nadal bezpieczne dla życia stężenie tlenku węgla (czadu) w powietrzu i natychmiast to sygnalizuje przez głośny alarm i migoczącą czerwoną diodę. Dzięki temu masz czas, by zapobiec zatruciu czadem. Najlepiej rozważyć zamontowanie takiej czujki w pomieszczeniu, gdzie znajduje się kominek, a także w pobliżu tzw. junkersa. Pamiętaj o konieczności właściwego użytkowania czujki tlenku węgla – tylko w pełni sprawna i odpowiednio konserwowana skutecznie ostrzeże Cię przed „cichym zabójcą”.

Czujnik czadu – jak działa?

Centrum reagowania i dowodzenia czujnika czadu to ogniwo elektrochemiczne. Na elektrodzie urządzenia zachodzi utlenianie tlenku węgla co powoduje przepływ prądu poprzez powstanie różnicy potencjałów. Natężenie prądu jest tak dostosowane do poziomu tlenku węgla w powietrzu, że czujnik reaguje już przy najmniejszej dawce, którą wykryje. Pozwala to na bardzo szybką reakcję i zlokalizowanie źródła, które emituje tlenek węgla.

Jakie są rodzaje czujników?

Czujniki gazów (sygnalizatory gazów, detektory gazów) służą do wczesnego wykrywania niebezpiecznego stężania gazów i alarmowania otoczenia o zagrożeniu. W zależności od tego pod jakim kątem chcemy monitorować powietrze wokół nas, mamy do wyboru 5 rodzajów sygnalizatorów:

•Czujnik czadu pozwalający na wczesne wykrywanie tlenku węgla;
•Czujnik gazu pozwalający na osiągniecie wysokiego wskaźnika wykrywalności gazu ziemnego, LPG (propan-butan), wodoru oraz amoniaku;
•Czujnik czadu i gazu jest hybrydą czujnika czadu i czujnika gazu;
•Czujnik dymu pozwalający na monitorowanie pomieszczenia pod kątem dymu;
•Czujnik dymu papierosowego zapewniający szybką i precyzyjną detekcję dymu papierosowego.

W zależności od rodzaju i modelu sygnalizatora, urządzenia mogą być przeznaczone do samodzielnego działania lub do stosowania z centralami alarmowymi.

Co robić, aby uniknąć zaczadzenia?

1. Nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych oraz regularnie sprawdzaj ciąg powietrza. Najprostszym sposobem na test jest przyłożenie kartki papieru do kratki. Jeżeli kartka przywrze do otworu wentylacyjnego znaczy to, że ciąg powietrza jest prawidłowy, a z instalacją jest wszystko w porządku.
2. Dokonuj okresowych przeglądów wentylacji i przewodów kominowych. Pamiętaj, aby to zadanie zlecić profesjonaliście, który w przypadku konieczności uszczelni lub udrożni niesprawną instalację.
3. Użytkuj urządzenia grzewcze zgodnie z zaleceniami producenta i dokonuj ich regularnych przeglądów (to również zadanie dla wykwalifikowanej osoby z uprawnieniami).
4. Jeżeli posiadasz piecyk gazowy lub gazowy podgrzewacz wody zamontowany w łazience, pamiętaj aby podczas kąpieli nie włączać wentylatorów w innych pomieszczeniach, ponieważ w znacznym stopniu przyczyniają się one do osłabienia ciągu powietrza.
5. Bezpośrednio po wprowadzeniu samochodu do garażu wyłączaj silnik, niezależnie od tego czy brama jest otwarta.
6. Rozmieść czujniki tlenku węgla w pomieszczeniach narażonych na pierwszy kontakt z czadem.


Telefony alarmowe:
1. 999 - Pogotowie ratunkowe
2. 998 - Straż pożarna
3. 997 - Policja
4. 112 - ogólny numer alarmowy