Specjalny pojazd uzbrojony w kamery od dzisiaj będzie jeździł po gminnych drogach. Nie jest to jednak sławny samochód należący do firmy Google, chociaż jego zadania będą bardzo podobne.

Konińska firma Lehmann+Partner Polska Sp. z o.o. ma za zadanie przeprowadzić okresowy przegląd dróg znajdujących się w administracyjnych granicach gminy Chocianów. Pojazd będzie podróżował po wszystkich gminnych drogach i co 5 metrów wykonywał zdjęcia, które posłużą do uzupełnienia tradycyjnej "książki drogi".

- Dane otrzymywane w ten sposób służą zarówno do administracji, jak i bieżącej pracy przy remontach, organizacji ruchu drogowego, sporządzania prostych projektów, analiz, a także uzgodnień technicznych wydawanych przez urząd - podsumowuje Ewa Kałuzińska, naczelnik Wydziału Drogownictwa i Inwestycji w Urzędzie Miasta i Gminy Chocianów. - Przy okazji przeprowadzona zostanie ocena stanu technicznego, będąca podstawą planowania remontów i przebudowy dróg - dodaje Kałuzińska.
Jak podaje firma Lehmann+Partner podstawową zaletą, przy zachowaniu pełnej anonimowości mieszkańców oraz pojazdów, jest obiektywne przedstawienie sytuacji w terenie oraz szeroki zakres możliwości pozyskania danych ze zdjęć. Pomiar polega na wykonaniu, w powiązaniu z systemem referencyjnym, dokumentacji fotograficznej w formie cyfrowych zdjęć sekwencyjnych z interwałem wynoszącym 5 metrów.

Zdjęcia wykonywane są z pozycji 5 kamer zorientowanych w kierunkach: do przodu, do tyłu oraz po bokach pojazdu. Odpowiednie ustawienie kamer pozwala w optymalny sposób sfotografować pas drogowy i przeprowadzać analizy z nim związane. Prace związane z wykonaniem rejestracji fotograficznej pasa drogowego potrwają w naszej gminie do 30 czerwca 2020 roku.
[KN]