Policjanci wstrzymują spotkania z komendantem i możliwość przyjęcia ustnej skargi do protokołu, powiat przechodzi na płatności bezgotówkowe, skarbówka apeluje o załatwianie spraw przez Internet i telefonicznie, a magistrat wyznacza specjalny pokój do kompleksowej obsługi klienta.

Instytucje rządowe i samorządowe podejmują działania, które mają na celu ograniczanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Komenda Powiatowa Policji w Polkowicach do odwołania wstrzymała możliwość przyjęcia ustnej skargi do protokołu lub osobistego spotkania z komendantem. Polkowiccy policjanci informują jednak, że nadal można składać skargi i wnioski. Służą do tego m.in. droga telefoniczna pod numerem telefonu do sekretariatu komendy: 76-846-33-10 lub faksem pod numerem: 76-846-33-15. Kolejną opcją kontaktu jest możliwość wysłania wiadomości pocztą elektroniczną na adres e-mail: skargi@polkowice.wr.policja.gov.pl, a także pocztą tradycyjną na adres: Komenda Powiatowa Policji w Polkowicach, 59-100 Polkowice, ul. Legnicka 15.

Starostwo Powiatowe mając na względzie bezpieczeństwo zarówno mieszkańców jak i swoich pracowników apeluje o ograniczenie wizyt w powiatowym urzędzie. Starostwo wskazuje możliwość osobistego załatwiania spraw tylko w sytuacjach pilnych. Służby starosty przypominają także o możliwości telefonicznego i elektronicznego kontaktu z urzędem.

- Jednocześnie informujemy, że z przyczyn od nas niezależnych w kasie Starostwa Powiatowego w Polkowicach jest możliwa wyłącznie płatność bezgotówkowa - czytamy w komunikacie Powiatu Polkowickiego.

Instytucje podległe Krajowej Administracji Skarbowej także ograniczają kontakt z petentami. Podatnicy rozliczający się z polkowickim Urzędem Skarbowym proszeni są o korzystanie usług elektronicznych i telefonicznych.

Twój e-PIT czeka na Ciebie na podatki.gov.pl - czytamy w komunikacie KAS - Z urzędami skarbowymi można kontaktować się telefonicznie, przez Profil Zaufany oraz elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP.

Ewentualną pomoc techniczną można uzyskać w komunikacji mailowej pod adresem: info.epit@mf.gov.pl dla usługi Twój e-PIT oraz pod adresem: info.e-deklaracje@mf.gov.pl dla systemu e-Deklaracje. Dostępna jest także infolinia Krajowej Informacji Skarbowej dla połączeń z telefonów komórkowych pod numerem: 22-330-03-30 oraz dla połączeń z telefonów stacjonarnych: 801-055-055.

Urząd Miasta i Gminy Chocianów nie zamyka się na przyjmowanie interesantów w tutejszym magistracie, a podjęte działania mają na celu jedynie zminimalizowanie ryzyka zarażeniem się oraz przeniesieniem wirusa.

- Uprzejmie prosimy wszystkich interesantów o zgłaszanie się wyłącznie do Kancelarii w pokoju nr 6, gdzie można załatwić sprawy pilne, a także złożyć pismo czy inną korespondencję - mówi Krystian Wan z chocianowskiego ratusza - oczywiście nie ma powodów do paniki, bo wprowadzone ograniczenia są jedynie środkami zapobiegawczymi. Jednocześnie liczymy na współpracę i wyrozumiałość mieszkańców gminy.
[KN]