Gospodarzem tegorocznego Święta Plonów w Gminie Chocianów były Szklary Dolne. Po Mszy Świętej na terenach rekreacyjno-sportowych rozpoczęły się obrzędy dożynkowe, w których wziął udział Burmistrz Tomasz Kulczyński. 

Sołectwa Gminy Chocianów rywalizowały w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, a o część artystyczną dbał Zespół Folkorystyczny "Echo". Ostatecznie główna nagroda powędrowała do wsi Szklary Dolne, która za zwycięstwo została nagrodzona czekiem w wysokości tysiąca złotych. Podobną nagrodę otrzymały również Sołectwa wsi Pogorzeliska i Brunów. Wyróżnienie trafiło także do Sołectwa wsi Chocianowiec, które przygotowało wieniec w kształcie traktora. 

- Święto plonów to coroczne podziękowanie rolnikom za trud związany z pracami polowymi. Zależało nam na tym, by obchodzimy je w tradycyjny, ludowy sposób, z poszanowaniem staropolskich obyczajów - mówi Tomasz Kulczyński, Burmistrz Chocianowa. 

Oprócz konkursu na najpiękniejszy wieniec, pomiędzy sołectwami trwała rywalizacja w konkursie kulinarnym, w których najwyższe miejsca zajęły Sołectwa ze Szklar Dolny, Jabłonowa, Chocianowca i Żabic a także Stowarzyszenie Rękodzieła Ziemi Chocianowskiej.

Tegoroczne Gminne Dożynki odbywają się w Szklarach Dolnych, a ich gospodarzem jest Sołtys Dorota Janusz oraz Rada Sołecka. Wśród osób mocno zaangażowanych znalazł się również radny Paweł Baran. - Jestem bardzo wdzięczny wszystkim osobom, które pomagały przy organizacji tego przedsięwzięcia. Myślę, że stanęliśmy na wysokości zadania i pokazaliśmy, że mieszkańcy Szklar Dolnych są naprawdę dobrze zorganizowani - podkreślał Paweł Baran. 

O godzinie 17:00 na specjalnie przygotowanej scenie pojawił się zespół Defis, który rozgrzał mieszkańców Gminy Chocianów. O godzinie 19:30 rozpoczyna się zabawa taneczna z muzyką lat 80', która potrwa do późnych godzin wieczornych. Podczas tegorocznych Dożynek odbywa się zbiórka na leczenie młodego mieszkańca wsi Żabice, o którym pisaliśmy TUTAJ