Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów, Tomasz Kulczyński zamieścił w Biuletynie Informacji Publicznej ważny komunikat, będący odpowiedzią na dzisiejsze doniesienia, że Premier zamyka placówki oświatowe. Na stronie Burmistrza Chocianowa na jednym z profili społecznościowych możemy także przeczytać apel o ograniczenie do minimum kontaktów z instytucjami publicznymi. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłasza pandemię.

Jak podaje portal rp.pl epidemia to sytuacja, w której wśród ludności danego terenu pojawia się duża liczba zachorowań na określoną chorobę. Pandemia występuje, gdy choroba rozprzestrzenia się jednocześnie w różnych środowiskach i na różnych kontynentach.

- W ciągu ostatnich dwóch tygodni poza Chinami liczba przypadków koronawirusa zwiększyła się trzynastokrotnie - mówił na konferencji prasowej dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia, Tedros Adhanom - zaś liczba państw, w których wystąpiły przypadki koronawirusa potroiła się.

Jeszcze przed podjęciem decyzji przez Światową Organizację Zdrowia ministrowie polskiego rządu z Premierem RP na czele zwołali konferencję prasową, na której poinformowali o zamknięciu placówek oświatowych: żłobków, klubów malucha, przedszkoli, szkół podstawowych i średnich, a także uczelni wyższych, oraz muzeów i kin. W związku z tymi decyzjami szybką reakcję podjął także Burmistrz Chocianowa, Tomasz Kulczyński. 

- W związku z wprowadzeniem przez rząd działań mających na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa informujemy, że szkoły i przedszkola zostają zamknięte do dnia 25 marca 2020 r. - czytamy w komunikacie - w dniach od 12 do 13 marca we wszystkich szkołach podstawowych na terenie Gminy Chocianów prowadzone będą jedynie zajęcia opiekuńcze.

Oznacza to, że dzieci rodziców, którzy nie będą mogli zapewnić im opieki, będą mogły skorzystać ze świetlicy szkolnej. Rodzice proszeni są jednak o podjęcie wszelkich możliwych działań, które ograniczą do niezbędnego minimum korzystanie z tej możliwości. Natomiast od poniedziałku, 16 marca będzie obowiązywał całkowity zakaz posyłania dzieci do przedszkoli i szkół.

- W związku z zagrożeniem odwołuje się wszystkie imprezy, spotkania, zebrania, wycieczki, ćwiczenia, mecze, rozgrywki, turnieje organizowane przez gminne jednostki organizacyjne - głosi komunikat podpisany przez burmistrza Kulczyńskiego - jednocześnie prosimy o ograniczenie do minimum kontaktów z instytucjami publicznymi. W pilnych przypadkach prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

Zmianie nie ulegają godziny pracy tutejszego magistratu, należy jednak mieć na uwadze, że w przypadku wysokiej absencji pracowników z tytułu opieki nad dziećmi, niektóre sprawy mogą być załatwione z opóźnieniem. Komunikat został wydany prewencyjnie i ma na celu działalność profilaktyczną w trosce o nasze zdrowie.
[KN]