Zainstaluj, zainspiruj się, odkrywaj - KGHM Polska Miedź S.A. oraz samorządy Dolnego Śląska zapraszają mieszkańców i turystów do zwiedzania nieznanych miejsc w Zagłębiu Miedziowym. Darmowa aplikacja na telefony komórkowe "naMIEDZI", zabierze użytkowników w intrygującą podróż po regionie.

Twórcy aplikacji, Fundacja Revimine opisują ją jako turystyczną możliwość na samodzielne poznanie Zagłębia Miedziowego. Reklamują ją jako idealne rozwiązanie dla indywidualistów lubiących własne tempo zwiedzania i stroniących od tłumów. Aplikacja "naMIEDZI" wykorzystuje wszystkie możliwości urządzeń mobilnych, prezentując obrazy 360°, zdjęcia, filmy, modele 3D rozszerzając tym samym otaczającą nas rzeczywistość.

Dzięki tej aplikacji mamy nadzieję na częstsze odwiedziny pięknych zakątków Zagłębia Miedziowego i naszych miejscowości - podsumowuje Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów Tomasz Kulczyński - Wierzę, że zabytki Chocianowa zasługują na szczególną uwagę turystów - dodaje burmistrz.
Darmowa aplikacja na telefony startuje łącznie z ponad 20 trasami między Legnicą a Głogowem. 250 punktów związanych z lokalną historią, zabytkami i ciekawostkami z regionu opisano krótkimi tekstami oraz zilustrowano zdjęciami i materiałami filmowymi. Pięć ścieżek tematycznych poświęcono polskiej miedzi, od której pochodzi zwyczajowa nazwa Zagłębie Miedziowe. Użytkownicy aplikacji będą mieli okazję m.in. dowiedzieć się, w jakim celu używa się dronów pod zmienią i jaką drogę musi przebyć szara ruda miedzi, aby zamieniła się w rdzawo pomarańczową katodę o zawartości 99,99% Cu. Aplikacja dostarczy również informacji o aktualnych wydarzeniach w regionie.

W Chocianowie aplikacja zaprasza już do trzech miejsc. Pierwszym punktem na mapie jest Pałac, który opisany został jako najcenniejszy zabytek miasta. Następnie na trasie zwiedzających jest Chocianowski Park Piastowski wraz z 58 pomnikami przyrody. Na mapie chocianowskich atrakcji znajdujemy także Dni Jagody, które już od 17 lat przyciągają miłośników lokalnych tradycji, rękodzieła i produktów wykonanych głównie z bogactwa naturalnego miejscowych lasów.

- Zagłębie Miedziowe to wyjątkowy region, a KGHM jest jego fundamentem. Zachęcamy do rodzinnego wyjścia z czterech ścian i spacerów w najbliższej okolicy, aby odkrywać nieznane miejsca - powiedział Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. - Mamy poczucie odpowiedzialności za lokalną społeczność, za środowisko naturalne, ale także za to, by promować dziedzictwo kulturowe Zagłębia Miedziowego – dodał Chludziński.
Celem KGHM jest przekazanie wiedzy i wzbudzenie dumy u mieszkańców z naszego regionu. Aplikacja naMIEDZI ma w nowatorski sposób pomóc mieszkańcom i turystom odkryć ten piękny i ciekawy obszar. Jej uruchomienie to także efekt intensywnego dialogu z samorządami i realizacja wspólnych długofalowych celów. Aplikacja do pobrania m.in. w Google Play. Można ją także znaleźć na specjalnie przygotowanym portalu.
[KN]