W ostatnich dniach rośnie liczba mieszkańców Chocianowa skierowanych na kwarantannę w obliczu podejrzenia zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Aktualnie odseparowane w ten sposób w naszej gminie są łącznie 24 osoby. Wśród nich także kilkoro uczniów Szkoły Podstawowej w Chocianowie i ich rodzice.

Zazwyczaj nie ma powodów do obaw. W Powiecie Polkowickim jest jednak jeden potwierdzony przypadek śmiertelny osoby zakażonej koronawirusem, dlatego ostrożności nigdy za wiele. Na Kwarantannę najczęściej kierowane są osoby, które przebywały w tym samym czasie w towarzystwie osób, co do których istnieje podejrzenie zarażeniem lub wśród samych chorych na COVID-19. Okazuje się, że w naszej gminie w gronie osób skierowanych na kwarantannę było dwóch uczniów chocianowskiej podstawówki i ich rodziny. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że do tego grona dołączył kolejny uczeń i jego najbliżsi. Nie ma jednak powód do paniki.

- Rodzice oraz uczniowie potraktowali sprawę bardzo poważnie i z dużym zrozumieniem. W czasie przerw wielu zakłada maseczki, bardzo często dezynfekują ręce, korzystają z możliwości spędzenia przerwy na świeżym powietrzu. Ponadto zajęcia z wychowania fizycznego prowadzone są na powietrzu, czemu sprzyja piękna pogoda. W szkole nie zauważa się niepokoju i lekcje prowadzone są w zgodnie z planem - uspokaja dyrektor Szkoły Podstawowej w Chocianowie, Dorota Kyc. - Jesteśmy w stałym kontakcie z Powiatową Stacją Epidemiologiczną w Polkowicach i na ten moment nie ma żadnej podstawy do przejścia w zdalny tryb nauczania. Ponadto jesteśmy w kontakcie z tymi rodzinami, a sytuacja jest dynamiczna - dodaje dyrektor Kyc.
W całym powiecie na kwarantannie przebywają 54 osoby, z czego 26 w Polkowicach, 4 w Radwanicach, a 24 w naszej gminie. Dotychczas zakażonych było 78 osób, z czego 71 jest już uznane za zdrowe, jedna osoba zmarła, a 6 jest pod czujnym nadzorem epidemiologicznym.

- Otrzymaliśmy informację, że rodzice kilkorga dzieci uczęszczających zarówno do Szkół Podstawowych, jak i Przedszkoli w Chocianowie zostali skierowani na kwarantannę, w wyniku czego ich pociechy również. Dyrektorzy chocianowskich placówek posiadają wiedzę w jaki sposób zachowywać się w poszczególnych etapach rozwoju sytuacji, jesteśmy spokojni i wierzymy, że wszyscy szybko wrócą do zdrowia, czego oczywiście serdecznie wszystkim życzymy - mówi Krystian Wan, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Chocianów.
Gdy tylko poznamy wyniki testów, powrócimy do tematu, aby na bieżąco informować Państwa o tej sprawie.
[KN]