Od soboty, 15 lutego Krajowa Administracja Skarbowa w ramach usługi "Twój e-PIT" udostępni w wersji elektronicznej PIT-37 i PIT-38 za 2019 rok dla podatników uzyskujących dochody: m.in. z umów o pracę, zlecenia, pobierających zasiłki dla osób bezrobotnych, z kapitałów pieniężnych oraz PIT-28 i PIT-36 dla podatników nie prowadzących działalności gospodarczej a uzyskujących dochody z najmu. Skorzystanie z rozliczenia w formie elektronicznej przyspieszy zwrot nadpłaty wynikającej z zeznania z 3 miesięcy do 45 dni.

Twój e-PIT to platforma, która ułatwia rozliczenie się z uzyskanych dochodów. Nie trzeba już składać papierowej deklaracji w Urzędzie Skarbowym - można bowiem sprawę załatwić przez internet, nie wychodząc z domu. W tym roku zmienią się jednak zasady logowania do platformy rozliczeniowej, wszystko po to, aby uniemożliwić osobom postronnym poznanie naszych danych poufnych. W ubiegłym roku ogólnopolskie media informowały bowiem, że system logowania umożliwia byłym pracodawcom poznanie aktualnego rozliczenia pracownika.

Teraz ma być trudniej, system administracji skarbowej może podczas logowania zapytać nas o różne dane. Osoby, które będą chciały złożyć zeznanie w formie elektronicznej lub skorzystać z usługi „Twój e-PIT” powinny przygotować: swój dowód osobisty, kwotę przychodu z zeznania za rok 2018, informacje od płatników (z zakładów pracy) o uzyskanych dochodach w roku 2019 oraz kwoty odliczeń przysługujących za 2019 rok (jeżeli chcą skorzystać z ulg podatkowych).

Od przyszłego wtorku w Urzędzie Miasta i Gminy w Chocianowie będzie działać punkt, w którym pracownik Urzędu Skarbowego w Polkowicach pomoże skorzystać z usługi Twój e-PIT oraz złożyć elektroniczne zeznanie poprzez platformę e-Deklaracje. W lutym i marcu będą to wtorki: 18 lutego w godzinach od 8:00 do 11:00, 3 marca w godzinach od 11:30 do 14:30 oraz 17 marca w godzinach od 8:00 do 11:00. W kwietniu przypadnie ostatni termin pomocy mieszkańcom Chocianowa, w tutejszym magistracie pracownik skarbówki pomoże nam w środę 15 kwietnia w godzinach od 11:30 do 14:30. Zeznanie roczne drogą elektroniczną można będzie wysłać także w siedzibie Urzędu Skarbowego w Polkowicach, w godzinach pracy urzędu, korzystając ze specjalnie utworzonych w tym celu stanowisk komputerowych.

[KN]