W trakcie codziennej służby policjanci prowadzą walkę z różnymi obliczami przestępczości. W tym szczególnym dla nas wszystkich okresie, biorąc pod uwagę dodatkowe zadania jakie realizują w walce z epidemią, spotykają się z różnymi sytuacjami, w trakcie których narażają swoje życie i zdrowie. W tej codziennej walce z niewidzialnym wrogiem, w związku z wykonywanymi obowiązkami służbowymi zarażonych zostało do tej pory 9 policjantów garnizonu dolnośląskiego. W związku z zadaniami wykonywanymi na służbie, kwarantannie musiało zostać poddanych 147 funkcjonariuszy naszego województwa.

W trakcie codziennej służby związanej z walką z niewidzialnym wrogiem, jakim jest wirus COVID-19, policjanci narażają swoje zdrowie podejmując działania mające na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się choroby. Duże znaczenie dla ograniczenia możliwości zarażenia policjanta i tym samym wyłączenia na przynajmniej kilkunastodniowy okres z aktywności zawodowej ma współpraca z samymi obywatelami.

- Jeżeli znajdujemy się w grupie ryzyka, posiadamy objawy mogące świadczyć o zarażeniu, bądź mieliśmy kontakt z osobą zarażoną, nie okłamujmy funkcjonariusza, dbajmy o zdrowie nas wszystkich - apeluje nadkomisarz Kamil Rynkiewicz z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. - To dzięki pracy policjantów mniej pacjentów trafia do placówek medycznych. Choć nie wszyscy potrafią to zrozumieć. To nasze działania, które podejmujemy w tym szczególnym okresie, a o których nawet nie myśleliśmy, że będziemy musieli realizować jeszcze kilkanaście tygodni temu, mają na celu zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa - dodaje Rynkiewicz.

Jak zauważają policjanci, w tej codziennej walce na służbie, narażając swoje zdrowie, w związku z wykonywanymi obowiązkami służbowymi zarażonych zostało 9 policjantów garnizonu dolnośląskiego. Również w związku z zadaniami wykonywanymi na służbie, kwarantannie musiało zostać poddanych 147 funkcjonariuszy naszego województwa. Od tego, jak bardzo jesteśmy w stanie wykazać się zrozumieniem sytuacji, stosując się do kilku niestandardowych, ale koniecznych ze względu na obecną sytuację zasad, zależało będzie to, jak szybko nasze życie wróci do normy.
[KN]