Od kilku dni szukamy powodów, dla których ponad setka mieszkańców żąda odwołania sołtys Parchowa, Anny Pichały. Dotychczas pisaliśmy o kosiarce, która w 46 dni spaliła blisko 400 litrów paliwa oraz o nagrywaniu politycznych przeciwników, aby ich zastraszyć. Wczoraj chcieliśmy zaprezentować naszym Czytelnikom kolejne materiały zebrane podczas rozmów z ludźmi, jednak napisaliśmy o apelu, jaki wystosowali radni Miasta i Gminy Chocianów z prośbą o zaprzestanie hejtu, mowy nienawiści i eskalacji chaosu wśród mieszkańców.

Dziś wracamy do tematu naszych pytań skierowanych do mieszkańców Parchowa. Część z nich w obawie przed nagraniem przez sołtys, że z nami rozmawiają odmawiała komentarza, inni zgodzili się odpowiedzieć na kilka pytań, jednak tylko jeśli zagwarantujemy im anonimowość. Na pytanie "dlaczego chcecie odwołać sołtys?" dostaliśmy wiele odpowiedzi. Były zarzuty o "hobbystyczne dziennikarstwo", "ciągłe nagrywanie", "aferę z pieniędzmi za paliwo do kosiarki", czy "niechęć do współpracy", o której wspomnieli wczoraj na sesji także radni w swoim apelu.

Dopytujemy czy sołtys chętnie współpracuje i z kim? Kilka razy pada podobna odpowiedź: "tak, sama ze sobą". Nasze zdziwienie rozwiewa projekt budżetu, w którym Parchów w 2020 roku otrzymuje ponad 31 tysięcy złotych. Na co przeznaczone zostaną te pieniądze? 2 tysiące złotych będzie kosztować oprawa muzyczna Dni Parchowa, zaś 6 tysięcy złotych doposażenie dla OSP. Zostaje ponad 23 tysiące złotych, wszystkie trafią do obiektów Victorii Parchów. Victoria Parchów to klub sportowy, którego prezesem jest nie kto inny, jak właśnie sołtys Parchowa, Anna Pichała. Dotychczas środki przeznaczane były na ważne lokalnie inwestycje, na przykład w Szkołę Podstawową (jak w latach 2010 i 2015) czy na Wiejski Ośrodek Kultury (jak m.in. w latach 2010, 2014 i 2016).

Tym razem jednak ponad 74% funduszu sołeckiego dla Parchowa trafi na "zakup stołów i ławek cateringowych na terenie obiektu rekreacyjno-sportowym Victorii Parchów" - 3 tysiące złotych, "naprawa instalacji elektrycznej na terenie obiektów rekreacyjno-sportowych Victoria Parchów" - 3 tysiące złotych, "wyposażenie zawodników Victorii Parchów w stroje sportowe" - 3 tysiące złotych, "zakup wyposażenia i doposażenia na obiekty sportowo-rekreacyjne Victorii Parchów" - 3 tysiące złotych oraz bagatela 11 tysięcy 212 złotych i 7 groszy na "Zakup siłowni zewnętrznej na obiekty sportowo-rekreacyjne Victorii Parchów". Łącznie ponad 23 tysiące złotych.

Co ciekawe podobny cel finansowy ustawiła Anna Pichała na koniec ubiegłego roku na portalu zrzutka.pl, z przeznaczeniem na "ogrodzenie i odnowę murawy na boisku zniszczonym przez dziki - MKS Victoria Parchów". Wówczas udało się uzbierać zaledwie 410 złotych, z czego 1/4 wpłaciła "na zachętę" sama Pichała. W wyjaśnieniu dla zbiórki czytamy: "potrzebujemy minimum 25 000 zł, czyli tyle ile wynosi całoroczna dotacja gminna dla naszego klubu". Można zatem wyciągnąć wniosek, że w 2020 roku gminnych pieniędzy przeznaczonych na klub Pichały będzie (sic!) blisko 50 tysięcy złotych.

Czy ponad setka mieszkańców Parchowa przekonała do swoich racji uczestników zebrania w Parchowie dowiemy się jutro wieczorem po tajnym głosowaniu w Wiejskim Ośrodku Kultury w Parchowie.
[KN]