Wybory na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbędą się w niedzielę, 28 czerwca. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od 7:00 do 21:00. Będziemy wybierać jednego spośród jedenastu zgłoszonych kandydatów. Z tej okazji postanowiliśmy przybliżyć sylwetki każdego z nich. Codziennie (za wyjątkiem niedzieli i okresu ciszy wyborczej) publikujemy podstawowe informacje o jednym z kandydatów. Trzecim na liście wyborczej będzie ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda.

Dr Andrzej Sebastian Duda, lat 48, aktualnie zamieszkały w Krakowie, wykształcenie wyższe prawnicze. Jako zawód podał "Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej". Nie jest członkiem żadnej partii politycznej (jest jednak kandydatem obozu tzw. Zjednoczonej Prawicy, w skład której wchodzą Prawo i Sprawiedliwość, Porozumienie Jarosława Gowina oraz Solidarna Polska). W latach 2006–2007 podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, w latach 2008–2010 podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w latach 2007–2011 członek Trybunału Stanu, poseł na Sejm VII kadencji (2011–2014), poseł do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji (2014–2015). Urodził się 16 maja 1972 w Krakowie. Jest najstarszym z trójki dzieci Janiny Milewskiej-Dudy i Jana Dudy.

W jego programie wyborczym znalazły się: wsparcie dla rodziny, silna gospodarka i utrzymanie miejsc pracy, Dodatek Solidarnościowy na czas epidemii, Rozwój Funduszu Medycznego, Produkt Polski i skuteczna dyplomacja ekonomiczna, rozwój wsi i przeciwdziałanie niedoborowi wody, bezpieczeństwo i niezależność, prawda historyczna i wizerunek Polski, a także zamknięta w pięciu punktach odpowiedź na pytanie "Jak obronić dobrą zmianę?" Wśród nich możemy odnaleźć takie hasła jak: inwestycja w społeczeństwo, silna gospodarka, zdrowie i ekologia, bezpieczeństwo i polityka międzynarodowa oraz Polska równych szans.
[KN]