Już za dwa tygodnie w ARiMR mija termin naboru wniosków o dotacje inwestycyjne nawadniania gospodarstw. M.in. o tym jak go poprawnie wypełnić już dzisiaj w samo południe dowiedzą się rolnicy z Dolnego Śląska. Wszystko za sprawą webinar-u, czyli internetowego szkolenia zorganizowanego przez Parlamentarny Zespół ds. Rozwoju i Wsparcia Przedsiębiorstw przy współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W puli tematów, które zostaną omówione podczas szkolenia, znalazły się programy pomocowe, które cieszą się dużym zainteresowaniem rolników, stąd potrzeba uzyskania o nich szczegółowych informacji i praktycznych wskazówek, jak skutecznie sięgnąć po wsparcie finansowe. Są to m.in.: modernizacja gospodarstw rolnych w obszarze nawadniania, restrukturyzacja małych gospodarstw, premie dla młodych rolników, premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, czy inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej. Patronat nad tą inicjatywą objęły Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Wody Polskie.

20 lipca 2020 r. kończy się w oddziałach regionalnych ARiMR nabór wniosków o dotacje na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa. Rolnicy, którzy chcą ubiegać się o ten rodzaj wsparcia, a mają kłopot z wypełnieniem wniosku, będą mogli dowiedzieć się, jak to poprawnie zrobić podczas cyklu szkoleń online. "Dotacje dla rolnictwa", podczas których szczegółowo omawiane będą także inne programy pomocowe oferowane przez Agencję, rozpoczną się 7 lipca. Po raz pierwszy w historii swojej działalności ARiMR przeprowadzi w tym samym dniu i w tym samym czasie szkolenie online dla rolników z kilku województw. By wziąć udział w szkoleniu online, trzeba skorzystać z aplikacji ZOOM. Uczestnicy spotkania będą mieli możliwość zadawania pytań ekspertom ARiMR za pośrednictwem skrzynki mailowej.

Pierwsze szkolenie online, które odbędzie się już dzisiaj o godzinie 12:00 kierowane jest do rolników z pięciu województw: dolnośląskiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego i śląskiego. Prowadzone będzie z centrali ARiMR z udziałem grona ekspertów. Dzień później, 8 lipca w webinarze będą mogli wziąć udział rolnicy z województw: lubelskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego i wielkopolskiego; 9 lipca – mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego, a 10 lipca – pomorskiego, zachodniopomorskiego i lubuskiego.
[KN]