Czterotygodniowa przygoda z polską szkołą i uczniami w Szkole Podstawowej w Parchowie kończy się dzisiaj dla 25-letniej obywatelki Jordanii. Nadia, bo tak na imię dziewczynie, z którą zaprzyjaźnił się Chocianów, jest dietetyczką i specjalistką od zdrowego odżywiania. Co ciekawe, bardzo smakowało jej polskie jedzenie, szczególnie nasze zupy.

Nadia pojawiła się szkole w poniedziałek, 13 stycznia. Przyjechała do Polski za pośrednictwem studenckiej organizacji AIESEC. Wsparcia finansowego, które przyczyniło się do realizacji projektu udzielił Volkswagen Motor Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Polkowicach. Swoją wizytę Jordanka rozpoczęła od opowiedzenia uczniom o swojej ojczyźnie. Zdjęcia, prezentacje i filmy przybliżyły, co można w Jordanii zwiedzić i zjeść, a także jakie są zwyczaje i tradycje tego odległego kraju.

Zaskakujące dla uczniów były opowieści o szkole w Jordanii. Dla przykładu codziennie rano przed lekcjami wszyscy uczniowie tamtejszych szkół ustawiają się w rzędach i przez godzinę się gimnastykują. Nie ma tam także pań sprzątających, bowiem w soboty uczniowie przychodzą do szkoły i zmywają podłogi, wycierają kurze i myją okna. Nie ma również ocen cząstkowych. Obowiązują 3 egzaminy w ciągu roku i na tej podstawie wystawiana jest ocena końcowa. Klasy liczą przeciętnie 42 uczniów, a wszystkie studia wyższe są płatne i bardzo drogie. Nadia pokazała również jak uczniowie w Jordanii dekorują tablicę przed każdą lekcją, co jest obowiązkiem dyżurnych niezależnie od ich wieku. Uczniowie mieli również okazję napisać swoje imiona po arabsku oraz poznać kilka wyrażeń w języku arabskim. W czasie zajęć Nadia poprowadziła warsztaty językowe w temacie zdrowego odżywiania i stylu życia. Udzielała uczniom praktycznych rad np. jakie produkty ułatwiają zasypianie, pomagają w nauce i koncentracji, co jeść przed, w trakcie i po treningu oraz wiele innych. Uczniowie miło wspominają również warsztaty kulinarne, na których przyrządzali zdrowe przekąski. Oprócz zdobywania konkretnej, życiowej wiedzy mogli na zajęciach ćwiczyć język angielski.

Dziś ostatni dzień tej pouczającej wizyty. Cały ten czas uczniowie wykorzystali, aby lepiej zrozumieć inne kultury, była to także świetna okazja do poprawy umiejętności komunikacyjnych w obcym języku. Uczniowie odwdzięczyli się pięknym pożegnaniem. W tym tygodniu zorganizowali wspaniałą akademię z cyklu "Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie". Porównali wartości odżywcze i kaloryczne wybranych dań. Uczniowie klasy V zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie i językowe w przedstawieniu p.t. "What should I eat?" (Co powinienem jeść? - przyp. red.), które w bardzo obrazowy sposób pokazało, że zdrowe jedzenie daje nam witaminy, minerały, białka i dobre tłuszcze i sprawia, że czujemy się lepiej i mamy dużo sił. Tak zwane śmieciowe jedzenie czyli junk food to odżywianie pełne pustych kalorii, tłuszczu, soli i cukru, które osłabia nasz organizm. Uczniowie klasy VIII starali się zachęcić do picia wody poprzez pokazanie ile kostek cukru zawierają popularne napoje. Oczywiście gwiazdą tego pokazu została woda – całkowicie pozbawiona cukru i innych ulepszaczy. Z kolei ósmoklasiści przy użyciu pacynek wykonali "Zdrowy rap", który podsumował istotę zdrowego stylu życia i zasady jakimi należy się kierować, aby być zdrowym i czuć się dobrze.

Cała społeczność szkolna pożegnała Nadię oklaskami, a uczennica klasy VIII w imieniu Pana Dyrektora, Nauczycieli i wszystkich Uczniów wręczyła pamiątkowe upominki.
[KN]