W Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie powiatu polkowickiego, od początku 2017 roku do chwili obecnej zarejestrowano ponad dwa tysiące zgłoszeń, z których potwierdziło się 55 procent. Każde naniesione na mapę zagrożenie zostało przez Policję zweryfikowane, co z pewnością przyczyniło się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa obywateli.

Od początku 2017 roku do chwili obecnej użytkownicy Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nanieśli 2047 miejsc, które uważają za niebezpieczne. Większość zgłoszeń, bo aż 1456 dotyczyła zagrożeń związanych z ruchem drogowym. W pierwszej trójce najczęściej nanoszonych zgłoszeń znajdowało się przekraczanie dozwolonej prędkości, aż 46,3 procent, nieprawidłowe parkowanie, 17,1 procent oraz spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, 14,5 procent wszystkich zgłoszeń.

- Na podkreślenie zasługuje fakt, że blisko 55 procent otrzymywanych zgłoszeń zostało przez polkowickich policjantów potwierdzone - zauważa młodszy aspirant Przemysław Rybikowski, oficer prasowy polkowickiej policji. - Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to swoista interaktywna platforma wymiany informacji między obywatelami, a policjantami. Umożliwia mieszkańcom sygnalizowanie funkcjonariuszom miejsc, które uważają za niebezpieczne. Informacje dodawane przez użytkowników trafiają systemu, a następnie są weryfikowane przez policjantów. Zgłoszenia nanosić można za pośrednictwem mapy w 25 kategoriach takich jak m.in. akty wandalizmu, zła organizacja ruchu drogowego, nieprawidłowe parkowanie czy kłusownictwo - wymienia policjant.
Każdy może przekazać Policji informacje o potencjalnych zagrożeniach, a także sprawdzić co dzieje się w jego okolicy. "Mapa" jest dostępna na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach, a także stronach wszystkich innych jednostek Policji. Warto jednak pamiętać, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania interwencji pilnych, które potrzebują natychmiastowej obsługi. W takich przypadkach należy zawsze kontaktować się bezpośrednio z dyżurnym jednostki Policji pod numerami alarmowymi 997 i 112.
[KN]