Dzisiaj piątek, dziewiętnasty dzień lutego i 50. dzień 2021 roku. Imieniny obchodzą Konrada oraz Gawin. W kartce z kalendarza swoje miejsce ma Dzień Nauki Polskiej.

Dzień Nauki Polskiej to święto państwowe obchodzone 19 lutego (w tym roku po raz drugi), poświęcone upamiętnieniu dokonań polskich naukowców i ich dążeń do poznania prawdy. Jego data jest związana z przypadającą w tym roku 548. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, polskiego prawnika, urzędnika, dyplomaty, lekarza, niższego duchownego katolickiego, doktora prawa kanonicznego, zajmującego się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, kartografią i filologią. Tak rozległa wiedza z wielu dziedzin czyniła z niego prawdziwego encyklopedystę.

Dzisiejsze święto stanowić ma inspirację do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnienia zainteresowania nauką. Jak podano w uzasadnieniu ustawy, ustanowienie nowego święta państwowego "stanie się wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa". Wśród najwybitniejszych rodzimych naukowców, oprócz Mikołaja Kopernika, wskazano również Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Karola Olszewskiego, Zygmunta Wróblewskiego, Marię Skłodowską-Curie, Henryka Arctowskiego, Ludwika Hirszfelda, Jana Czochralskiego i Stefana Banacha.
[KN]