Dziś piątek, dziewiętnasty dzień marca i 78. dzień 2021 roku. Imieniny obchodzą Bogdan oraz Józef. W kartce z kalendarza swoje miejsce ma Dzień Jedności Kaszubów.

Dzień Jedności Kaszubów to święto obchodzone corocznie 19 marca upamiętniające pisemną wzmiankę o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX. Dokładnie 783 lata temu, 19 marca 1238 Ojciec Święty zatytułował szczecińskiego księcia "księciem Kaszub", potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną. Była to prawdopodobnie pierwsza historyczna wzmianka o Kaszubach.

Pierwszy Dzień Jedności Kaszubów odbył się w 2004 roku w Gdańsku. Wcześniej dzień ten obchodzono jako Święto Kaszub. Po reformie administracyjnej z 1999 roku, w wyniku której obszar Kaszub znalazł się w całości w granicach nowego województwa pomorskiego, zostały zapoczątkowane zjazdy Kaszubów. Pierwszy z nich odbył się w Chojnicach właśnie w 1999 roku. To szczególna okazja do promocji kaszubszczyzny, podtrzymywania tradycji regionu oraz integracji Kaszubów. Atrakcją jest przejazd pociągiem Transcassubia, podczas którego Kaszubi manifestują swą jedność.
[KN]