Dziś wtorek, 19. stycznia i dziewiętnasty dzień 2021 roku. Imieniny obchodzą Henryk oraz Mariusz. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma Dzień Popcornu.

Popcorn to prażona kukurydza, czyli przekąska z prażonych w wysokiej temperaturze ziaren kukurydzy. Powstaje poprzez wyrzucenie z wnętrza miękkiej, chrupiącej, białkowo-skrobiowej masy. Według odkryć archeologicznych na terenach obecnego Meksyku, prażenie kukurydzy mogło być jednym z pierwszych sposobów jej przyrządzania. Prażenie kukurydzy było znane także wśród Azteków, Inków i innych plemion Indian północnoamerykańskich. Na stanowiskach archeologicznych w Peru znaleziono resztki prażonej kukurydzy z 4700 roku przed naszą erą.

W Ameryce w XIX wieku popcorn był podawany na śniadanie w formie "owsianki" czy "kaszki", puddingów, ciast, a także jako dodatek do zup, sałatek i innych dań. Zmieszany z melasą był pierwowzorem słodkiej przekąski Cracker Jack. W USA w latach 80. XIX wieku był popularną przekąską, a później stał się nieodłącznym elementem kin, a następnie seansów telewizyjnych w domu.
[KN]