Dzisiaj wtorek, drugi dzień lutego i 33. dzień 2021 roku. Imieniny obchodzą Kornel oraz Maria. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma święto Matki Boskiej Gromnicznej.

Dzisiejsze święto chrześcijańskie upamiętnia ofiarowanie Jezusa Chrystusa w Świątyni Jerozolimskiej. Zgodnie z prawem mojżeszowym w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego zwane jest Oczyszczeniem Najświętszej Maryi Panny (przypada na 40. dzień od Narodzenia Jezusa), czym nawiązywano do święta spotkania i święta oczyszczenia w tradycji starotestamentalnej i chrześcijańskiej.

W polskiej tradycji katolickiej obchodzone jest jako święto Matki Boskiej Gromnicznej. Obecnie akcent położony jest na osobę Chrystusa, który jest "światłością świata" i "Światłem na oświecenie pogan", i otrzymało nazwę Ofiarowania Pańskiego. Od niepamiętnych czasów czczono w Kościele pamiątkę przyniesienia przez Maryję Dzieciątka Jezus do świątyni jerozolimskiej. Począwszy od IX wieku wierni w tym dniu przynoszą do kościoła świece do pobłogosławienia, zwane gromnicami. Nazwa ta wywodzi się od słowa "grom", gdyż zapalano je w czasie burzy, stawiano w oknie i modlono się o oddalenie piorunów.

Procesja z płonącymi świecami na początku liturgii jest znakiem nowego kroczenia przez życie w jedności z Jezusem i blaskach jego ewangelii.
[KN]