Dziś piątek, dwudziesty szósty dzień marca i 85. dzień 2021 roku. Imieniny obchodzą Teodor oraz Dyzma. W kartce z kalendarza swoje miejsce ma Dzień Modlitw za Więźniów.

Dzień Modlitw za Więźniów to polskie święto katolickie obchodzone corocznie 26 marca, ustanowione na Konferencji Episkopatu Polski. Obchody odbywają się w dniu wspomnienia Dobrego Łotra (świętego Dyzmy), patrona więźniów. Dyzma, określany mianem "Dobry Łotr" to pierwszy święty chrześcijański, ukrzyżowany wraz z Chrystusem.

Święty Dyzma jest patronem więźniów, skazańców, kapelanów więziennych, umierających, pokutujących i nawróconych grzeszników oraz skruszonych złodziei. Stanowi wzór doskonałego żalu za grzechy. Postać Dyzmy opisana jest w Biblii. "Dobry Łotr" był tym człowiekiem i złoczyńcą, o którym pisze Łukasz Ewangelista w swojej Ewangelii. Ukrzyżowany po prawej stronie Chrystusa żałował za grzechy i prosił Jezusa Chrystusa, aby wspomniał o nim "gdy przyjdzie do swego Królestwa". Chrystus zapewnił skruszonego przestępcę: "Zaprawdę, powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju".
[KN]