Dziś niedziela, 31. stycznia i trzydziesty pierwszy dzień 2021 roku. Imieniny obchodzą Jan oraz Ksawery. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to nazwa ostatniego dnia zbiórki pieniędzy organizowanej przez fundację Jurka Owsiaka. Fundacja została założona w Warszawie 2 marca 1993 przez Jerzego Owsiaka, Lidię Niedźwiedzką-Owsiak, Bohdana Maruszewskiego, Piotra Burczyńskiego, Pawła Januszewicza, Waltera Chełstowskiego oraz Beatę Bethke. Pierwotnie akcja została zapoczątkowana przez magazyn BRUM TOP - piątkową audycję programu III PR prowadzoną przez Jerzego Owsiaka. Spontaniczne datki przesyłane w kopertach i przekazami trafiły za pośrednictwem Owsiaka i PR na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca.

Pomysł założenia fundacji zrodził się po udanej akcji zbierania pieniędzy dnia 3 stycznia 1993, zapoczątkowanej przez Owsiaka w muzycznym programie emitowanym przez drugi kanał Telewizji Polskiej pt. "Róbta co chceta", znanym również pod nazwą "Kręcioła". Nazwa "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy" została po raz pierwszy użyta w programie "Róbta co chceta, czyli rock’n’rollowa jazda bez trzymanki" w ferie bożonarodzeniowe 1991 roku i jej autorem jest właśnie Jerzy Owsiak.

W tym roku celem finału jest zakup zestawów endoskopów laryngologicznych, endoskopów giętkich, zestawów endoskopów sztywnych do oceny górnych dróg oddechowych, egzoskopów, laserów diodowych, nawigacji optycznych otolaryngologicznych, koblatorów do operacji migdałków, aparatów USG i RTG, kardiomonitorów, lamp czołowych, lamp operacyjnych i polisomnografii do diagnostyki bezdechu sennego.

Na terenie naszej gminy wolontariusze WOŚP będą zbierać datki do godziny 18:00. Będą mieli charakterystyczne puszki, do których można wrzucać pieniądze w każdej walucie i o każdym nominale. W celu potwierdzenia tożsamości, każdy wolontariusz będzie posiadał imienną legitymację.
[KN]