Dziś niedziela, czwarty dzień kwietnia i 94. dzień 2021 roku. Imieniny obchodzą Izydor oraz Wacław. W kartce z kalendarza swoje miejsce ma Wielkanoc.

Wielkanoc, Niedziela Wielkanocna, także: Wielka Niedziela i Zmartwychwstanie Pańskie to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie celebrujące misterium paschalne Jezusa Chrystusa: jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Niedziela wielkanocna rozpoczyna się już w sobotę po zapadnięciu zmroku. Rozpoczyna ją Wigilia Paschalna, podczas której zapala się paschał, czyli wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa.

Jest to również ostatni dzień Triduum Paschalnego, liczonego od wieczoru Wielkiego Czwartku do wieczornych nieszporów w Niedzielę. Świętowanie Wielkanocy rozciąga się na kolejne osiem dni (oktawę wielkanocną), a szerzej na cały Okres wielkanocny (trwający 50 dni), a którego zakończeniem jest dzień pięćdziesiątnicy, czyli Niedziela Zesłania Ducha Świętego. W 40. dniu (czwartek) obchodzona jest uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa.

W polskim zwyczaju, po porannej rezurekcji rodzina zasiada do uroczystego śniadania wielkanocnego, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się święconką z koszyczka. Na stołach znajdują się jajka, wędliny, wielkanocne baby i mazurki. Stoły zdobione są bukietami z bazi i pierwszych wiosennych kwiatów.