Dziś sobota, 5. grudnia i 340. dzień roku. Imieniny obchodzą Kryspina oraz Saba. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma rozbudowa zamku chocianowskiego.

Pałac w Chocianowie to jeden z zabytków miasta Chocianów, położony przy drodze prowadzącej do Chojnowa. Budowa gotyckiego zamku rozpoczęła się w XIII wieku na rozkaz księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego i stał się siedzibą książąt legnickich.

Dokładnie 613 lat temu, 5 grudnia 1407 roku, książę legnicki Ruprecht I wystawił w Legnicy dokument, z którego wynika, "że rada miejska oraz Hans i Stephan von Rothkirch przebudowali zamek w Coczenaw", czyli w Chocianowie właśnie. Jak dowiadujemy się z opracowania Zbigniewa Machonia, dostępnego na stronie cosanow.pl, "ten pergaminowy dokument znajduje się w kolekcji Archiwum Państwowego w Legnicy" (zdjęcie poniżej).

Zbigniew Machoń przywołuje także tłumaczenie treści zawartej w pergaminowym dokumencie księcia Ruprechta, który "oświadcza w tym dokumencie, że Rada Miejska oraz Hans i Stephan von Rotkirch odbudowali, rozbudowali, wykończyli na jego polecenie zamek w Kotzenau/Chocianowie, za co on jest im winien 109 marek i 10 groszy, jak też 1400 marek, za którą to sumę wymieniony zamek sprzedał".

Ja Ruprecht z łaski Boga książę na Śląsku i pan na Legnicy oświadczam publicznie tym listem wszystkim tym, co widzą i słyszą ... że wraz z panami radnymi miasta Legnicy, oraz braćmi Hansem i Stephanem von der Rothkirchen uzgodnił sprawę pieniędzy odnośnie budowli, budynku Coczenaw (Chocianów); suma obliczona została, rzetelnie, uczciwie, wystarczająco - list został sporządzony na pergaminie i był podpisany 5 grudnia w wigilię św. Mikołaja, roku 1407 po narodzeniu Chrystusa w obecności pisarza i innych osób wymienionych na końcu listu - Nitsche Vingerathen, Hannos Gawen, Palil Brokendorff, Nickil Vyow, Hans Polcz von Hoberg, Burgold Slewicz vnd Johannes - na koniec zalakowany pieczęcią herbową na czerwonym wosku.
Jest to tłumaczenie części tekstu w pergaminowym dokumencie księcia Ruprechta ze starogermańskiego tłumaczenia zamieszczonego w wydawnictwie źródłowym z 1866 roku "Urkundenbuch der Stadt Liegnitz".
[KN]