Dziś niedziela, siódmy dzień marca i 66. dzień 2021 roku. Imieniny obchodzą Teresa oraz Tomasz. W kartce z kalendarza swoje miejsce ma Dzień Płatków Śniadaniowych.

Płatki śniadaniowe to produkt zbożowy, spożywany przeważnie na śniadanie (czasami także na kolację). Zwykle płatki spożywa się na zimno lub na gorąco z mlekiem albo z jogurtem. Przypisuje się im korzystne działanie wynikające z zawartego w nich błonnika zbóż. Producenci często wzbogacają płatki śniadaniowe w witaminy. Płatki śniadaniowe dostarczają składników i witamin: węglowodany, białko, tłuszcze (witaminy A, D, E, K), błonnik, witaminy i składniki mineralne (witamina C), witaminy grupy B (B1, B2, B6, B12, kwas foliowy, kwas pantotenowy), witamina E, wapń oraz żelazo.

Popularne są także płatki kukurydziane, produkowane z ziaren kukurydzy. Zaliczane są do zdrowej żywności (pod warunkiem, że nie zawierają dużej ilości cukru i innych dodatków). Zostały wynalezione pod koniec XIX wieku. Adwentyści Dnia Siódmego eksperymentowali ze zbożem w celu promocji wegetariańskiej diety. Głównie pszenicą, owsem, ryżem i jęczmieniem. W 1894 roku dr John Harvey Kellogg, dyrektor Battle Creek Sanitarium w stanie Michigan umieścił płatki kukurydziane na liście w menu swojego zakładu.
[KN]