Dziś wtorek, 8. grudnia i 343. dzień roku. Imieniny obchodzą Maria oraz Alojzy. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma Dzień Kupca.

To święto ustanowiono dawno temu, jeszcze przed II wojną światową, podczas pielgrzymki kupców na Jasną Górę w 1937 roku. Z powodu niechęci władz PRL, na stałe obchodzimy je dopiero od 1989 roku. Święto Kupiectwa Polskiego przypada w dzień wspomnienia Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, zwanej "Matką Bożą Kupiecką".

Kupiec to osoba prowadząca we własnym imieniu przedsiębiorstwo handlowe. W średniowieczu kupcy wraz z innymi rzemieślnikami tworzyli mieszczaństwo, w tym samym czasie zrzeszali się również w organizacjach zwanych cechami. W Polsce okresu międzywojennego pojęcie kupca oznaczało podmiot, który we własnym imieniu prowadził przedsiębiorstwo zarobkowe. Firma kupca jednoosobowego składała się z jego nazwiska i przynajmniej pierwszej litery imienia.

W roku 1965 zostały uchylone przepisy, w związku z czym zniknęło pojęcie kupca z prawa polskiego, a zamiast niego pojawiło się pojęcie jednostka gospodarki uspołecznionej i jednostka gospodarki nieuspołecznionej. W roku 1988 ustawa o działalności gospodarczej wprowadziła pojęcie "podmiot gospodarczy", które w 1999 roku zostało zastąpione pojęciem "przedsiębiorca".
[KN]