Dziś piątek, dziewiąty dzień kwietnia i 99. dzień 2021 roku. Imieniny obchodzą Achacy oraz Hugo. W kartce z kalendarza swoje miejsce ma Światowy Dzień Gołębia.

Gołębie właściwe to rodzina ptaków z rzędu gołębiowych, który obejmuje w większości gatunki związane z drzewami. Występują również te związane ze skałami, jak i naziemne. Zamieszkują cały świat poza okolicami okołobiegunowymi, wyspami Grzbietu Śródatlantyckiego i Hawajami. Gołębie skalne pierwotnie zasiedlały południową Europę, północną Afrykę oraz zachodnią i centralną Azję. Obecnie spotykane są na każdym kontynencie z wyjątkiem Antarktydy.

Najpopularniejszy obecnie jest gołąb miejski, gatunek, który przystosował się do życia w środowisku silnie przekształconym przez człowieka. Wywodzi się od udomowionego gołębia skalnego, składa się z osobników zbiegłych z hodowli, które przystosowały się do życia w miastach i zabudowaniach. Z kolei gołąb pocztowy to równie jedna z odmian gołębia skalnego, odznaczająca się zdolnością powracania do gołębnika z dużych odległości.

Praktyczne wykorzystanie gołębi pocztowych do przesyłania wiadomości znane jest ze starożytnej Persji i Egiptu; w Grecji wykorzystywano je jako posłańców przekazujących informacje o zwycięzcach Igrzysk Olimpijskich. W XII wieku muzułmanie w wojnach z Królestwem Jerozolimskim używali ich do wzywania pomocy. Gołębie te powszechnie wykorzystywano w czasie I wojny światowej. W czasie II wojny światowej zniszczona została populacja polskiej hodowli gołębi pocztowych, kiedy to Niemcy w 1940 roku na terenie Kraju Warty zarekwirowali wszystkie gołębie.

Hodowców w Polsce grupuje Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych. Obecnie gołąb pocztowy hodowany jest głównie dla celów sportowych. Organizowane są zawody z ich udziałem polegające na wypuszczaniu kilkuset do kilku tysięcy ptaków ze wspólnego startu, z odległości dochodzących czasem do 2000 km. Ich średnia prędkość przelotu na umiarkowanym dystansie (około 800 km) to 80 km/h, jednakże prędkości do 94,5 km/h obserwowano w zawodach na krótkie dystanse (160 km).