Skuteczne negocjacje udało się przeprowadzić urzędnikom podległym Burmistrzowi Tomaszowi Kulczyńskiemu. Dzięki temu udało się zaoszczędzić gminne pieniądze, a inwestycja przebudowy skrzyżowania ulic Parkowej, Trzebnickiej, Głogowskiej i Żeromskiego zostanie zrealizowana. Przebudowane zostanie także "wąskie gardło".

Drogą wojewódzką nr 331 (łączącą drogi wojewódzkie nr 328 w Chocianowie z drogą nr 323 w Rynarcicach) zarządza Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu. Na pierwszym kilometrze tej drogi od wielu lat znajduje się uciążliwa dla kierowców szykana, potocznie nazywana "wąskim gardłem".

"konserwator zabytków zgodził się na wyburzenie budynku, który ogranicza ruch tworząc tzw. wąskie gardło"
Postulat przebudowy skrzyżowania ulic Głogowskiej i Trzebnickiej wraz z naprawą "wąskiego gardła" pojawił się także w samorządowej kampanii wyborczej w 2018 roku. Jak dowiedzieliśmy się w tutejszym Urzędzie Miasta i Gminy Chocianów w planach było przygotowanie projektu przebudowy skrzyżowania i jego wykonanie.

- Zaakceptowano wstępną koncepcję przebudowy, konserwator zabytków zgodził się na wyburzenie budynku, który ogranicza ruch tworząc tzw. wąskie gardło, zostały podjęte rozmowy w sprawie znalezienia nowej lokalizacji dla stacji Orlen w Chocianowie, ponieważ ze względu na przebudowę skrzyżowania nie będzie możliwy zjazd na stację - wymienia Ewa Kałuzińska z tutejszego magistratu.

"Współpraca z władzami Województwa układa się bardzo dobrze, udało nam się uzyskać projekt przebudowy bez wkładu własnego gminy. Żaden włodarz nie pochylił się skutecznie nad tym problemem i nie uzyskano odpowiedniego projektu bez wkładu gminy. Ciesze się, że nam się udało."
Okazało się jednak, że uda się zaoszczędzić pieniądze gminne. Projekt przygotuje Dolnośląska Służba Dróg i Kolei, która zarezerwowała na ten cel pieniądze w tegorocznym budżecie, z kolei sama przebudowa będzie współfinansowana przez DSDiK.

Współpraca z władzami Województwa układa się bardzo dobrze, udało nam się uzyskać projekt przebudowy bez wkładu własnego gminy - komentuje Burmistrz Chocianowa Tomasz Kulczyński - żaden włodarz nie pochylił się skutecznie nad tym problemem i nie uzyskano odpowiedniego projektu bez wkładu gminy. Ciesze się, że nam się udało.

Realizacja inwestycji powinna, zgodnie z aktualnymi planami, rozpocząć się w przyszłym roku.
[KN]