Codziennie od najbliższego czwartku przez blisko dwa tygodnie, dokładnie do poniedziałku, 12 października, w ramach rocznicowych obchodów świętować będą goście kawiarni Lupus. Z okazji obchodów właściciele kafejki położonej w samym centrum Chocianowa przygotowali liczne atrakcje cukiernicze i nie tylko.

Blisko rok temu, 12 października 2019 roku swoje podwoje otworzyła na chocianowskim Rynku kawiarnia Lupus. Na tę okoliczność organizatorzy zaplanowali spotkania ze znanymi w naszej gminie ludźmi kultury, zdrowego żywienia, motoryzacji i wielu innych dziedzin. Postanowiliśmy sprawdzić, jak przebiegało przygotowanie imprezy i co dokładnie znalazło się w programie obchodów.

Spotkaliśmy się z bardzo miłą reakcją chocianowskich urzędników, którzy wyszli nam naprzeciw i postanowili wesprzeć naszą inicjatywę. To budujące, że szybko i sprawnie przeprowadziliśmy wszystkie ustalenia, które zaowocują dodatkowymi atrakcjami nie tylko dla naszych gości, ale dla wszystkich mieszkańców - mówi Agata Wilk, właścicielka kawiarni. - Świętowanie zaczynamy w czwartek, 1 października. W naszej witrynie pojawią się bestsellery cukiernicze, czyli ciasta i desery, które szczególnie przypadły Wam do gustu. W piątek będzie Jagodowy Dzień. Nasi goście pamiętają jagodową tarteletkę, która była obecna w Lupusie w każdy piątek, tym razem postaramy się Was zaskoczyć wyłącznie jagodowymi słodkościami. Od soboty, 3 października do środy, 7 października codziennie będzie można w naszej kawiarni spotkać ciekawe osoby, które zarażą naszych gości swoją pasją - zaprasza właścicielka kawiarni.
3 października kawiarnię odwiedzi Krystian Stempek z Permakultury Chocianów. Od godziny 10:00 na zamkniętym spotkaniu opowie o swojej idei ogrodnictwa ekologicznego, a także poprowadzi prelekcję na temat lokalnego biznesu. Wejściówka na to wydarzenie będzie kosztować 10 złotych, w tej cenie wliczona jest dowolna kawa w czasie wykładu. Ilość miejsc na to wydarzenie będzie ograniczona, dlatego warto zapisać się w kawiarni już teraz. Tuż po tym, od godziny 11:00 przewidziana jest część otwarta, na której wszyscy zainteresowani będą mogli porozmawiać chocianowskim ogrodnikiem.

Dzień później w kawiarni oprócz cukierniczych nowości będzie można wziąć udział w spotkaniu z Anną Jasińską, która opowie o swoich podróżach i przygodzie z jogą. Wykład w formie zamkniętej rozpocznie się o godzinie 10.00. Także na to wydarzenie, z powodu ograniczonej liczby miejsc organizatorzy proszą o wcześniejsze zapisanie się. Cena biletu to również 10 złotych, w ramach których dostępna będzie dowolna kawa. Od godziny 11:00 zacznie się część otwarta, na której mieszkańcy będą mogli porozmawiać z gościem.

Od poniedziałku do środy w godzinach od 15:00 do 20:00 gościem specjalnym w kawiarni będzie Justyna Halama. Mieszkanka naszego miasta prowadzi ceramiczny mikrobiznes Naturalica. Do zobaczenia i kupienia będą prace ceramiki użytkowej i artystycznej, a także rękodzieło.

- W czwartek, 8 października przewidzieliśmy II edycję Dnia Gier. Formuła spotkania jest prosta. Zabieracie znajomych, rodzinę, sąsiadów i dowolne gry planszowe lub karciane, aby dobrze się bawić w naszej kawiarni. Jeśli nie macie gier planszowych, to nie martwcie się, my Wam pożyczymy - zaprasza Agata Wilk, organizatorka obchodów. - Kolejny weekend również zapowiada się interesująco. W piątek, 9 października o godzinie 18:00 odbędzie się dwugodzinne zamknięte spotkanie o tematyce kawowej. Poprowadzi je Paweł Żyłka, który przez ostatni rok wypalał dla Lupusa kawę. Jest niesamowicie pozytywną osobą, która w to co robi wkłada całe serce. W związku z ograniczoną liczbą miejsc należy się wcześniej zapisać w kawiarni, cena 10 złotych, oczywiście w cenie biletu będzie podana dowolna kawa w czasie wykładu - mówi właścicielka kawiarni.
Ostatni weekend obchodów to spotkania kolejno dla fanów średniowiecza i motoryzacji. W sobotę, 10 października kawiarnię odwiedzi Szymon Appel, który wraz z przyjaciółmi w godzinach od 13:00 do 16:00 zaprezentuje w Lupusie rynsztunek średniowieczny i instrumenty etniczne. Dzień później, w niedzielę, 11 października w godzinach od 10:00 do 16:00 na chocianowskim Rynku, nieopodal kawiarni odbędzie się wystawa motorów lokalnej firmy Moto-Kangur. Podczas tego spotkania będzie można poznać bliżej małą, lokalną, rodzinną firmę, która z pasją zajmuje się serwisem oraz odrestaurowywaniem motocykli. Ten dzień uświetni przejazd motocyklów dookoła Rynku, a także dzięki wsparciu Regionalnego Centrum Kultury dostępne będą dmuchańce dla dzieci.

- Jest nam bardzo miło, że prywatny biznes może i chce rozwijać się w Chocianowie. Wspieramy takie inicjatywy, dlatego oczywistym było dla nas wsparcie obchodów urodzin kawiarni, które przyciągną do chocianowskiego Rynku fanów motoryzacji z regionu - mówi Krystian Wan z chocianowskiego Ratusza. - Życzymy wszystkiego najlepszego i 100 lat z okazji urodzin - dodaje Wan.
Ostatnim dniem obchodów będzie poniedziałek, 12 października. Dokładnie rok wcześniej w Chocianowie po wielu latach do lokalu przy ulicy Żeromskiego 2/1a powróciła kawiarnia. Z tej okazji do każdej zakupionej w tym dniu kawy organizatorzy obchodów częstować będą gości kafejki tortem.
[KN]