W wielu miastach z okazji Dnia bez samochodu przejazd autobusami jest darmowy, jednak w naszej gminie bezpłatna komunikacja to standard, dlatego Burmistrz Tomasz Kulczyński postanowił w inny sposób dołączyć do tej międzynarodowej kampanii ekologicznej. Działania te doceniło Ministerstwo Infrastruktury, które wyróżniło Miasto i Gminę Chocianów w raporcie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, gdzie znaleźliśmy się wśród niespełna 20 jednostek samorządu terytorialnego Województwa Dolnośląskiego i jako jedyna gmina Powiatu Polkowickiego.

Dziś Dzień bez samochodu, który jest zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Mobilności. Jest to międzynarodowa kampania proekologiczna świętowana co roku 22 września. Jest ona organizowana w ramach "Europejskiego tygodnia mobilności" i ma wspomóc proekologiczne idee i zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po miastach. Podczas tego dnia zachęca się kierowców do rezygnacji na jedną dobę z samochodów. W zamian promuje się i motywuje do korzystania z komunikacji miejskiej lub rowerów.

W wielu miastach z tej okazji przejazd autobusami jest darmowy, jednak w naszej gminie bezpłatna komunikacja to standard, dlatego Burmistrz Tomasz Kulczyński postanowił w inny sposób dołączyć do tej międzynarodowej kampanii ekologicznej, zapraszając z tej okazji wszystkich mieszkańców na rodzinny rajd rowerowy oraz marsz nordic walking - pisaliśmy w artykule "Burmistrz zaprasza na rower".
Działania te są kontynuacją pomysłu włodarza gminy na zachęcenie mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w tej imprezie, a raport Ministerstwa Infrastruktury obejmuje rok 2021, gdy Gmina Chocianów również podjęła się promocji zrównoważonego transportu.

W czasie ETZT zorganizowano konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży, którego celem było promowanie zrównoważonego transportu, nauka dobrego zachowania na drodze oraz popularyzacja turystyki rowerowej jako formy rekreacji. Konkurs skierowany był do dzieci z przedszkoli oraz dzieci i młodzieży szkolnej ze szkół podstawowych. Na zakończenie ETZT w dniu 22 września zorganizowano przejazd rowerowy ulicami Chocianowa, a po przejeździe przy Hali Widowiskowo-Sportowej odbył się piknik rodzinny, podczas którego ogłoszono rozstrzygnięcie konkursu plastycznego - czytamy w raporcie Ministerstwa Infrastruktury. - Dla chętnych przygotowano ciekawe atrakcje, m.in. warsztaty, loterię fantową, zabawy sprawnościowe, slalom na rowerach. Dodatkowo wśród wszystkich uczestników przejazdu, którzy wypełnili i złożyli u organizatora „oświadczenia o udziale w przejeździe”, rozlosowano nagrody główne ufundowane przez lokalnych przedsiębiorców, m.in. rower, hulajnogę i deskorolkę - dodają twórcy raportu.
Nie inaczej było także w tym roku (czytaj: "Uczestniczyli bez wstydu" oraz "Rower dla uczestnika dzisiejszego rajdu"). Cały raport znajduje się na stronie Ministerstwa Infrastruktury (kliknij link), a na zdjęciu poniżej informacja opisująca akcję w Chocianowie (znajdziecie ją także na stronach 12 i 13 raportu).

Aktualny rozkład jazdy bezpłatnej komunikacji będącej realizacją wyborczej obietnicy Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego nasi Czytelnicy znajdą w zakładce "Bezpłatna komunikacja" u góry strony.