Dziś 68. rocznica śmierci polskiego piłkarza, strzelca pierwszego oficjalnie protokołowanego gola na ziemiach polskich, Włodzimierza Chomickiego. Jego pamięć uhonorowali Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów Tomasz Kulczyński i Radny Rady Miejskiej Paweł Bujak.

To właśnie w Chocianowie 12 lipca 1953 roku zmarł i tu spoczywa Włodzimierz Michał Chomicki, urodzony w 1878 roku we Lwowie polski piłkarz, strzelec pierwszego oficjalnie protokołowanego gola na ziemiach polskich.

Dziękuję Panu radnemu Pawłowi Bujakowi, że zawsze pamięta o Włodzimierzu Chomickim. Nie inaczej było także w tym roku. Dziękuję także, że mogłem razem z Panem radnym złożyć dzisiaj kwiaty w rocznicę śmierci tego piłkarza, który na stałe wpisał się w historię polskiej piłki nożnej, a także Chocianowa, bo jakby nie było to właśnie w Naszej Gminie cieszy się szczególną pamięcią. Jest to wyraz naszego szacunku i będziemy tę pamięć kultywować także w przyszłych latach - zaznacza Burmistrz Tomasz Kulczyński.
Historyczna bramka padła dokładnie 14 lipca 1894 roku we Lwowie, gdzie już w 6 minucie pojedynku pomiędzy drużynami z Lwowa i Krakowa zawodnik gospodarzy, 16-letni wówczas Włodzimierz Chomicki umieścił piłkę w siatce przeciwników.

Cieszę się że wspólnie Burmistrzem Tomaszem Kulczyńskim mogliśmy upamiętnić kolejną rocznicę śmierci Włodzimierza Chomickiego, który wpisał się na stałe w historię polskiej piłki nożnej, strzelając pierwszego protokołowanego gola na ziemiach polskich. Będziemy starać się o tym przypominać i w miarę możliwości upamiętniać choćby tak, jak to robiliśmy w 2019 roku poprzez Memoriał Włodzimierza Chomickiego, podczas którego mogliśmy wspólnie jego wyczyn powspominać i przy tym miło spędzić czas w gronie Chocianowian i nie tylko - komentuje radny Paweł Bujak, inicjator dzisiejszego upamiętnienia piłkarza.
Na przełomie roku 1945 i 1946 wysiedlony ze Lwowa na Ziemie Odzyskane, osiadł w Chocianowie, w którym mieszkał aż do śmierci (w budynku przy ulicy Żymierskiego 18). W wielkiej biedzie, utrzymując się ze skromnej emerytury, wiódł spokojne życie wśród lokalnej społeczności. Odszedł zaledwie dwa dni przed 59 rocznicą wydarzenia, którego był głównym aktorem.

Chocianów zaczyna pamiętać

W Chocianowie oprócz grobu Włodzimierza Chomickiego znajduje się także rondo jego imienia. Dotychczas oba te miejsca nie cieszyły się pamięcią władz, jednak od 2018 roku uległo to zmianie. Pamięć o znanych i popularnych mieszkańcach naszej gminy to także dbanie o miejsca, w których można ich wspominać.

Wystarczy przypomnieć remont ronda im. Włodzimierza Chomickiego, o czym pisaliśmy m.in. w artykułach: "Jeszcze nie podłączony, ale wiemy, jak będzie działał", a także "Pierwszy rok urzędowania: Strefa Miejska". To właśnie w 2019 roku po raz pierwszy odbyła się uroczystość upamiętniająca polskiego piłkarza, strzelca pierwszego oficjalnego gola na ziemiach polskich - Włodzimierza Chomickiego, gdy na jego cześć zostało odnowione i wyremontowane rondo nazwane jego imieniem.