Od Górniczej Pobudki zaczęli dzisiaj świętować pracownicy kopalń mieszkający w Chocianowie. Wszystko za sprawą orkiestry dętej CHO-MIEDŹ, która o godzinie 6:00 rano grała przed domami górników mieszkającymi na ulicy Górniczej. Relację z tego wydarzenia przygotowała lokalna telewizja chocianow.tv (wideo do obejrzenia poniżej). Co jeszcze działo się z okazji Barbórki?

Najpierw Górnicza Pobudka, potem Msza Święta i złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Barbary przy ulicy Ratuszowej. Tak w Chocianowie górnicy uroczyście świętowali Barbórkę. Nie obyło się także bez życzeń od Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego, o czym pisaliśmy dzisiaj rano w naszym artykule: "Dziś Barbórka. Szczęść Boże".

- Dzisiaj w godzinach porannych w Chocianowie na ulicach Górniczej i Gwarków po raz pierwszy Górnicza Pobudka! Dziękuję naszej orkiestrze Cho-Miedź za wspaniałą realizacje mojego pomysłu wprowadzenia tego pięknego zwyczaju do naszej Gminy - zaznaczył Burmistrz Tomasz Kulczyński. - Jestem przekonany, że wspólnie tworzymy właśnie nową lokalną tradycję. Szczęść Boże Braci Górniczej - dodał włodarz Chocianowa.
Materiał filmowy przygotowany przez lokalną telewizję chocianow.tv z tego wydarzenia możecie obejrzeć pod tym artykułem. To jednak nie wszystkie uroczystości, w jakich udział wzięli dzisiaj w Chocianowie górnicy. O godzinie 9:00 w Kościele pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny odbyła się Msza Święta, po której nastąpił uroczysty przemarsz pod obelisk z tablicą i figurą Świętej Barbary.

Wzniesienie pomnika wpisuje się w historię mieszkańców naszej gminy, nie tylko tych zatrudnionych w KGHM Polska Miedź. To właśnie dla takich ludzi, którzy z narażeniem życia pracują pod ziemią o utrzymanie swoich rodzin na godnych warunkach, Burmistrz Tomasz Kulczyński sfinansował ze środków prywatnych pomnik "w dowód wdzięczności Braci Górniczej". W ten sposób włodarz naszej gminy upamiętnił górniczy trud, poświęcenie oraz zaangażowanie w pracę - pisaliśmy w ubiegłym roku.
Także w tym roku, w tym miejscu odbyły się uroczystości składania kwiatów, w których udział obok Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego wzięli także ksiądz Proboszcz Stanisław Łobodziec, Starosta Polkowicki Kamil Ciupak, Członek Zarządu Powiatu Franciszek Skibicki, Przewodniczący Rady Powiatu Henryk Czekajło, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Chocianowie Piotr Wandycz, radni Rady Miejskiej Jerzy Bałecki, Paweł Baran, Henryk Osoliński, Marcin Ślipko oraz Artur Wandycz, a także licznie przybyli na tę okazję górnicy i mieszkańcy Chocianowa.