Nadzieja i odwaga – te dwie cechy Polaków pomogły przetrwać lata zaborów i wierzyć, że Polska znów będzie wolna i niepodległa. W 106. rocznicę odzyskania niepodległości władze oraz mieszkańcy Gminy Chocianów oddali hołd naszym przodkom, którzy poświęcili to, co najcenniejsze – własne życie – w walce o wolną Polskę. Uroczystość uczczono modlitwą, kwiatami, wierszem i pieśnią.
Gminne obchody rozpoczęły się o godzinie 11:00 uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, odprawioną w Kościele pod wezwaniem Świętego Józefa Robotnika. Proboszcz Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ksiądz Stanisław Gorczakowski, wygłosił poruszające kazanie, w którym odniósł się nie tylko do odzyskania przez Polskę wolności, ale także do wartości uniwersalnych, takich jak braterstwo, pojednanie i miłość. Podkreślił, że te wartości są fundamentem, na którym można budować silną wspólnotę i trwałą niepodległość.
Po nabożeństwie uczestnicy przeszli pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na chocianowskim rynku, gdzie odbył się uroczysty apel i złożono kwiaty. Pomimo niesprzyjającej aury, licznie zgromadzeni mieszkańcy dowiedli swoją obecnością, jak istotna jest dla nich pamięć o walce o niepodległość oraz troska o losy ojczyzny.
W obchodach 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uczestniczyli m.in. sekretarz Miasta i Gminy Chocianów Patrycja Jugo, członek zarządu Zarządu Powiatu Polkowickiego Piotr Wandycz, Kazimierz Mazur reprezentujący Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, radni Rady Miejskiej w Chocianowie: Henryk Osoliński, Monika Podziewska, Rafał Fienger i Czesław Smyk, a także dyrektorzy gminnych jednostek – szkół, przedszkoli i Ośrodka Pomocy Społecznej – oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Chocianowa.
11 listopada to data symboliczna – tego dnia w 1918 roku Józef Piłsudski objął naczelne dowództwo nad wojskami polskimi. Walki o granice Polski trwały do 1921 roku, a 11 listopada jest początkiem kilkuletniej drogi prowadzącej do odrodzenia państwa polskiego o ustalonym terytorium.
Święto 11 listopada stało się oficjalnym świętem narodowym dopiero na mocy ustawy z kwietnia 1937 roku. Wcześniej jednak było już głęboko zakorzenione w społecznej świadomości i celebrowane zwyczajowo, początkowo jako święto wojskowe, a po przewrocie majowym w 1926 roku także jako uroczystość państwowa.
Podczas II wojny światowej okupanci niemieccy i sowieccy uniemożliwili celebrowanie polskich świąt państwowych, a po zakończeniu wojny komuniści umieścili 11 listopada na indeksie świąt zakazanych. W 1944 roku odbyły się co prawda obchody, i wydawało się, że władza narzucona przez Moskwę będzie chciała przejąć i wykorzystać społeczny entuzjazm związany z tą datą, jednak ostatecznie zdecydowano się na własną symbolikę. Od 1945 roku wprowadzono nowe święto – 22 lipca jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski.
11 listopada powrócił do kalendarza świąt państwowych w lutym 1989 roku.